Mutluluğun Sırrı 21 Gün Gülümsemek

19-03-2019 GÜNCELHaberID = 728

Mutluluğun sırrı nedir?

Bu yazıyı gülümseyerek okumaya var mısınız? Avrupa’da kadınlar arasında hızla yayılan gülümseme akımının kaynağı Harvard Üniversitesi’nde ispatlanan, beyindeki tetris etkisi...

Sezen Aksu’nun “Gülümse, hadi gülümse bulutlar gitsin” sözlerini Avrupalı kadınlar da duymuş olacak ki artık psikolojik danışmanlık, grup terapileri, yoga, pilates, SPA, masaj, kremler, yağlar ve meditasyon işlerinden el ayağı çekiyorlar. Artık sadece gülümsüyorlar! Çünkü yeni trend “kahkaha atmak”. Bu herkesin işine geliyor aslında. Hem daha ucuz, hem daha az yorucu, hem de daha kolay. Peki nereden çıktı bu gülümseme trendi?

Avrupa’da en çok satanlar listesinde uzun süre kalan “The Beauty Bible” (Güzellik İncil’i) kitabının yazarı Josephine Fairley gülümsemenin gücünü araştırdı. Fairley’e göre, “Gülümse, dünya da seninle gülümser” klişesi aslında her daim işe yarıyor. Araştırmacılar ise meseleyi şöyle ele alıyor: Ofislere gülen güneş fotoğrafları yerleştiriyorlar. Bu fotoğraflardan sonra ofisteki insanlar daha pozitif davranmaya başlıyor. Etraflarına bakış açıları genişliyor. İletişiml

Dahası var: Gülümsemek stresi azaltıyor ve bir süre sonra beyin de gülümsemeye daha yatkın hale geliyor. Gülümseyen insanların daha cazibeli bulunduğuna dair sonuçlar ise cabası... Mesela Penn State Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırma gülümsemenin insanı daha sempatik, nazik ve hatta yetkin gösterdiğini ortaya koyuyor. Zira çalışanlar, güler yüzlü yöneticilerin onlara daha fazla güven aşıladığını ve şirkete olan bağlılıklarını artırdığını söylüyor.

Çünkü gülümseyen yöneticiler, iletişime açık imajı verdikleri gibi şirkette işlerin de iyiye gittiğini  hissettiriyorlar. Bu da insanlara hayat standartlarını koruyacaklarını düşündürüp güven veriyor.

Peki ne zaman gülümseyelim?

Sabah kalktınız ve güzel bir kahvaltı sizi bekliyor. (Gülümseyin)

Caddeye çıkar çıkmaz boş bir taksi önünüzde durdu. (Gülümseyin)

Bindiğiniz toplu taşıma aracında size yer verdiler. (Gülümseyin)

Yanından geçtiğiniz çiçekçi teyze renkli çiçekleri diziyor. (Gülümseyin)

Biri, sokak hayvanları için bir kaba yemek koyuyor. (Gülümseyin)

Bir işyeri üşüyen evsizlere çay veriyor. (Gülümseyin)

Radyoda en sevdiğiniz müziği yakaladınız. (Gülümseyin)

Yemekhanede sevdiğiniz tatlı var. (Gülümseyin)

Tamam bu biraz zorlama ama yağmurda bir araba sizi ıslattı ve tam bağıracakken kafanızı kaldırdınız, biri size selpak uzatıyor.

(Gülümseyin)

Fırından ekmek alırken, ihtiyacı olan biri için ekmeğin parasını ödeyip asın. (Gülümseyin)

Sokaktan geçen bozacıyı dinleyin. (Gülümseyin)

Bu akşam televizyonda sevdiğiniz film var. (Gülümseyin)