TÜRKİYE’DE BİR İLK

19-03-2019 GÜNCELHaberID = 723

Braille Alfabesi ile tanıtım projelerini anlattı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye’de bir ilke imza atarak, görme engelli vatandaşlara Braille Alfabesi ile tanıtım projelerini anlattı. Başkan Sözen, “Görme engelli dostlarımıza Braille Alfabesi ile hazırlanan bir de kitapçık yaptık. Bu kitapçık bizim önümüzdeki dönemde Manavgat’ta yaşayan bütün hemşerilerimizi, onların yaşantıları ile iniltili hayallerimizi düşüncelerimizi ifade eden bir proje tanıtım kitapçığı” dedi.

Manavgat Belediye Başkanı, CHP Belediye Başkan adayı Şükrü Sözen, bir ilke imza tarak Braille Alfabesi ile görme engelli vatandaşlara tanıtım projelerini anlattı. Manavgat Belediyesi Engelsiz Kafe’de, Manavgat’ta yaşayan görme engellilerle bir toplantı yapan Başkan Sözen kitapçık ile ilgili, “Görme engelli dostlarımıza Braille Alfabesi ile hazırlanan bir de kitapçık yaptık. Bu kitapçık bizim önümüzdeki dönemde Manavgat’ta yaşayan bütün hemşerilerimizi, onların yaşantıları ile iniltili hayallerimizi düşüncelerimizi ifade eden bir proje tanıtım kitapçığı” dedi.

Manavgat Belediyesi Engelsiz Kafe’de görme engelli vatandaşlarla bir araya gelen başkan Şükrü Sözen, “Bugün bizim için keyifli ve anlamlı bir gün. Engelsiz Kafemizdeyiz. Bu güzel noktada dernek üyesi dostlarımızla sohbet etme fırsatı bulmak, günümüzü paylaşmak, sorunlarımızı dile getirme fırsatı bizim için son derece önemli. Manavgat Engelliler Derneği Başkanı Serkan Kardeşim de bizimle beraber. Antalya Görme Engelliler Derneği Başkanım Mustafa Akkan bizlerle beraber” şeklinde konuştu. Sözen burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Manavgat’ta hepinizin gözlemlediği gibi bir dönemdir, hep diyoruz ya çağdaş bir kent olmak zorundayız, aydın bir kent olmak, ileriye bakan bir kent olmak zorundayız. Bununla ilgili de inancımız odur ki, kentin sadece fiziksel anlamda gelişmesi, bizim gerekli mesafeyi kat ettiğimiz anlamına gelmiyor. İnsanların yaşamına kolaylık getiren, insanların ihtiyaçlarını gideren sosyal belediyeciliğin gerçek anlamda Manavgat’ta kurgulanması gerekmektedir. Biz de iki dönemdir önemli adımlar attık. Engelsiz plajlar, engelsiz kafeteryalarımız, engelsiz insanlarımızın danışma merkezleri, onların ulaşımlarını sağlayacak birimler oluşturmak. O birimleri hizmet alınacak noktada araçlarla donatmak. En son da Ilıca’da yaptığımız Engelsiz Yaşam Merkezi, bu yolda ciddi mesafe kat ettiğimizi göstermektedir. Ama sadece Manavgat’ta, ülkemizde yaşayan dostlarımızın hak ettikleri bunlarla kısıtlı değil. Öylesine bir noktaya gelmeliyiz ki, bu tarz engellerin konuşulmadığı, gündeme bile getirilmediği, yaşamımıza engel teşkil etmediği süreleri çok ivedilikle günümüze dahil etme mecburiyetimiz var. En son Engelsiz Yaşam Merkezimizde görme engelli dostlarımızın hizmet alacağı bir kütüphane oluşturduk. Bilgisayar sistemini ona göre dizayn ettirdik. Orada kolaylıkla bu alanda hizmet alacak hale dönüştü. Bunu çoğaltacağız, Manavgat genelinde mutlaka ki görme engelli dostlarımızın hizmet alabileceği bir kütüphane oluşturma gibi bir hayalimiz var. Görev aldığımız takdirde bunu da en kısa zamanda neticeye götüreceğiz. Manavgat’ta totalde 2 bin engelli arkadaşımız var, bu arkadaşlarımıza belediye eliyle ulaşmaya gayret ediyoruz. Onların yaşamlarındaki zorlukları yerel ölçekte çözmeye gayret ediyoruz. 130 tane de görme engelli dostumuz, hemşerimiz var, onların da ihtiyaçları bizim için son derece önemli. Kent içinde yolların, kaldırımların dizayn edilmesi noktasında güzel mesafeler kat ettik. Eksiklerimiz de var, onları da kısa zamanda tamamlamaya kendimizi programladık.”

Görme engelliler için Braille Alfabesi ile hazırlanan bir de kitapçık yaptıklarını da ifade eden Başkan Sözen, “Bu kitapçık bizim önümüzdeki dönemde Manavgat’ta yaşayan bütün hemşerilerimizi, onların yaşantıları ile iniltili hayallerimizi düşüncelerimizi ifade eden bir proje tanıtım kitapçığı. Bu kitapçığı bütün Manavgat’a yayarken, görme engelli dostlarımızın da mutlaka bunu okuması, bilgi sahibi olması, eksiklerimizi, beklentilerini bize ifade etmeleri anlamında bunu okumaları, özümsemeleri gerekmektedir. Bir belediyenin projelerini bu şekilde anlatması bildiğim kadarıyla da Türkiye’de ilk defa yapılmış. Bir belediyenin projelerini anlatması, gelecek dönemdeki neler hayal ettiği, Braille Alfabesi ile yapılan bir tanıtım kitapçığı bu. FOX Tv’de İsmail Küçükkaya’nın sabah programında da gündeme geldi, bununla da gurur duyuyorum. Aynı zamanda Türkiye’de bir farkındalık yaratma olarak da bunu değerlendiriyorum. İnsanların günümüze, yaşamımıza duyarlı olması gerektiğini, bir bütün, bir aile olduğumuzu unutmaması gerektiği noktasında bir farkındalık adımıdır. Görev aldığımız takdirde Manavgat’taki dostlarımızla çok güzel, eksikliklerimizi tamamlayan, Manavgat’ı bu anlamda daha üst noktaya taşıyacağına inandığım çok güzel projelerimizi hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Antalya Görme Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Akkan da, Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in daveti üzerine Manavgat’a geldiklerini ifade ederek, “Tabi aramızda görme engelli arkadaşlarımız da var. Başkanım Manavgat’ta hissettiğimiz kadarıyla bayağı çalışmalar yapmış. En azından bu salona girerken görme engelli yolları yapmış” dedi.

Akkan, bu yapılanların yeteri olmadığını, eksiklerin olduğunu da sözlerine ekleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tabi ki bunlar yeterli değil eksikler de var ama biz görme engelliler için bir kitap bastırmış. Bunu yapmak bile biz görme engelliler açısından çok büyük bir olaydır. Bu bir belgedir, Başkanım bunu yaparken, geçmişinde, geleceğinde ne yaptığını belgelemiş. Belgelerken, ben engelliler adına Braille Alfabesi ile yapacaklarımı yazdım demiş. Bunu yaptığı için kendisini kutluyorum, bunu yapamayan belediye başkan adayları var, projelerini sorduğumuzda lafla geçiştiriyorlar. Laf gider yazı kalır derler ya işte bu belge gitmez, elimizde. Buradan şunu anlıyorum, Manavgat’ta engellilerin halinden anlayan bir belediye başkanı var. Belediye başkanları sadece konuşurlar ama elimize böyle bir belge vermezler. Neden? Seçimden sonra zaten bir daha gündeme gelmez. Ben Antalya’da çektiğimiz sıkıntıları size anlatsam. Bu belge henüz bizde yok ama Manavgat’ta var. Kendisini tekrar kutluyorum. Engellilerin sorunlarını bilen çok az kişi var o yüzden siz belediye başkanı konusunda şanslısınız.”