GRUP GÜNDOĞARKEN SİDEFACE ile BULUŞTU

02-10-2018 RÖPORTAJHaberID = 695

GRUP GÜNDOĞARKEN SİDEFACE ile BULUŞTU

Grup Gündoğarken, İlhan, Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından 1982 yılında kuruldu. 1983 yılında Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Kadıncıklar" adlı müzikli oyunun müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek profesyonel müzik hayatına başladı

1986 yılında piyasaya çıkan ilk albümleri "Bir Yaz Daha Bitiyor" ile müzik piyasasına girdiler. Tiyatro çalışmalarına Ferhan Şensoy'un İçinden Tramvay Geçen Şarkı, Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatro'sunun sahnelediği Aşağı Yukarı, Gereği Düşünüldü ve Hangi Yüzle isimli oyunların müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek devam ettiren Gündoğarken, İstanbul'un seçkin gece kulüplerin de müzik çalışmalarını sürdürdüler. Aynı zamanda ‘’Olacak O Kadar’’ komedi programının jeneriğini yaptılar ve programda birkaç kez konuk oyuncu olarak bulundular

Türkiye'nin çeşitli illerinde konserler veren "Grup Gündoğarken" Türkiye'yi Malezya ve Mısır'da temsil etmiştir.

 

1988 yılında çıkardıkları ‘’Yaz Bulutları’’ albümünü, 1991 yılında ‘’Bir Günlük Aşk’’ albümü izledi. Ancak grup büyük çıkışını 1993 yılında piyasaya çıkan ‘’Ankara'dan Abim Geldi’’ albümüyle yapmıştır

 

 

1994 yılında müzik çalışmalarını birlikte sürdürmeye ara verdiler. Bu aralıkta grubun üyesi Burhan Şeşen, 1996 yılında ilk solo albümü’’ Bir Düş Gördüm'ü’’ çıkardı. 2004 yılından itibaren arkası arkaya albümler devam etti.

 

1997 yılında yeniden bir araya gelen Gündoğarken, çıkardıkları Mest Of Gündoğarken isimli ve önceki albümlerinde bulunan bazı şarkıların Yunan ezgi ağırlıklı versiyonlarını bir araya getirdikleri albümlerini çıkardılar.

 

1999 yılında Gündoğarken damgasını bir kez daha vurmak için yeni şarkılarla müzikseverlere ‘’merhaba’’ dediler ve Grup Gündoğarken 1999 albümünü çıkardılar.

 

2000 yılında İstanbul-Atina albümü, 2008 yılında ‘’Hayat Bu’’ 2017 yılında ise son albümleri ‘’Özlemişim’’ ile hafızalarımızda yerini aldı. Grup elemanları şimdiler de özel konserlerde bir araya gelmektedir. İşte Azumare Lounge da verdikleri bu özel konserden muhteşem kareler ve samimi bir sohbet ile sizlerle..

Öncelikle Sideface dergisi olarak bu özel röportajı kabul ettiğiniz çok teşekkürler.

 

 

SİDEFACE ; Grup olmaya nasıl karar verdiniz?

Sekiz yaşındaydık Amca’mız (İlhan Şeşen ) ile müziği tanıdığımızda gerisini hatırlamıyoruz.. Lise çağlarında müzikle uğraşıyorduk, ancak tam bilmiyorduk tabii ki. 1972 yılında 45’lik bir albüm çıkardık. Çok beğendiler. Ankara’dan İstanbul’a taşındıktan sonra amca ile daha sık görüşmeye başladık ve aile içinde bizim bestelerimiz çalmaya ve dinlenmeye başladı. Babam dedi ki artık profesyonel hayatınızın başlaması gerekiyor. Kendi imkânlarıyla bize bir konser organize etti. O konserden sonra biz Levent Kırca ile tanıştık. Bize *Kadıncıklar* adlı bir oyunun müziğini yapmayı teklif etti ve profesyonel kariyerimize adım attık.

 

SİDEFACE; O zamanlarda bu kadar uzun yıllar müzik yapıp buralara gelebileceğinizi hayal ediyor muydunuz?

 

Daha da fazlasını düşlüyorduk. Ama bu kadar oldu J

 

SİDEFACE; Yeni jenerasyon da kendinize yakın hissettiğiniz bir grup var mı?

 

Çok çeşitli gençlik festivallerine katılıyoruz. Bu festivallerde karşılaştığım ve gördüğüm gruplardan en çok beğendiğimiz Son Feci bisiklet grubu ve Can Kazaz.. Can Kazaz Üniversite de müzik bölümü başkanı aynı zamanda. Ortak bir proje yaptık beraber; Zorlu AVM’de . İnternette youtube’da ünlenen, dinleyici sayısı fazla olan genç yetenekleri çağırıyoruz ve canlı performans sergiliyorlar. Hala da devam ediyor bu projemiz. Amacımız gençlerin önünü açmak ve daha fazla büyük kitlelere ulaşmalarını sağlamak. Hepsi de kendi şarkılarını yazan gençler. Aralarında çok yetenekli, çok özgün müzisyenler var.

 

SİDEFACE; Ailenizde bir veliahttınız var mı?

 

Evet Gökhan’ın bir kızı var yirmi yaşında. Birazdan da sahneye çıkacak. Hep beraber dinleriz.

 

SİDEFACE; Nasıl buldunuz beldemizi?

 

Çok güzel , şahane bir yer antik Side hoşuma gitti. Buraya gelirken otelde çalacağımız söylendi. Ben de her zaman ki gibi klasik ortasında havuz olan, bir yer düşündüm. Geldikten sonra fark ettim ki; bambaşka bir yermiş. Böylesine bir dokusu olduğunu bilmiyordum. İyi ki gelmişiz, müthiş bir atmosfer dedim.

 

SİDEFACE; Hayat sizce nedir?

Hayat yaşamaktır, sevgidir, bugündür.

 

SİDEFACE; Sahne sizin için ne ifade ediyor?

Aslında bu iş o kadar zor ki. Dün konser yaptık sabah çıktık altı saat yol geldik. Sevilmeden yapılabilecek bir iş değil. Hem yoruluyorsunuz, hem dinleniyorsunuz. Hem şaşırıyorsunuz, hem şaşırtıyorsunuz. Seviyoruz biz.

 

‘’İzmir de bir konserde On yedi yaşında bir kız geldi. Dedim ki, sen nasıl biliyorsun bizi, bizim şarkılarımızı? Dedemden dedi’’. J

SİDEFACE; Aileden gelen bir şey mi müzik?

Babaannem çok güzel flüt çalarmış. Babam çok muazzam bir müzik dinleyicisidir. Aslında babamın katkısı çok büyüktür müzik kariyerimiz de, en başta İyi birer dinleyici olmayı bizlere öğretti. Babam dedi ki; okulunuzu bitirin ama işiniz müzik olsun. Çok garip değil mi? Diğer ebeveynler der ki; okulunu bitir müziği hobi olarak yaparsın.

 

SİDEFACE; Konservatuar eğitimi aldınız mı?

 

İlkokul ve ortaokulda çok değerli müzik hocalarından müzik dersleri aldım. Profesyonel olmaya başladıktan sonra armoni ve solfej dersleri arkasından eklendi.

 

SİDEFACE; Peki sizce müzik hayatında eğitim şart mı?

Bir şekilde tabi ki şart. Yetenek bir yerde tıkanıyor. Bir sürü eksiğinizin olduğunu fark ediyorsunuz Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız tekniğini bilmeniz gerekiyor. Bu da eğitim almadan olmuyor.