YAŞAMAK

25-07-2018 EDİTÖRHaberID = 655

Yaşam ne kadar kötü görünürse görünsün yaşamın olduğu yerde umut vardır” diyor Stephen Hawking.

İnsan hayatı bir cümleye benzer. Öznesi, yüklemi, özlemi, acısı, coşkusu, virgülü, soru işareti ve noktası vardır onun.. İz bırakan cümleler vardır mesela hayatımızda tarihte iz bırakan insanlar gibi. Aşk cümleleri vardır cümlelere sığmayan.. Leyla ile Mecnun, Sezar ve Kleopatra’ya kadar giden tüm aşk hikayelerini anımsatan.

Yaşamak nedir?
Yaşamak yaşadığın hayata kader değip boyun eğmek midir?
Umudunu kaybetmek midir?

Yaşamak ölene kadar ‘’ben varım’’ deyip, tüm zorluklar karşısında benliğini ve kişiliğini yitirmeden derin ve azgın sularda bir dal parçasına tutunmaktır. Öyle olmasa o güzelim aşk hikayeleri ve sevgi dolu şiir ve romanlar olmazdı biz insanoğlunun hayatında çünkü hepsi bir umudu içerir içinde.

Umut insanı uyandıran bir rüyadır” der Aristoteles buna böyle bakınca. Aslında umut dediğimiz şey bir gerçeklik midir yada bir gerçeklik mi olmalıdır?
Hayatımızı yaşarken bu gerçeklik bazen insanın ruhuna sığmaz, işte o zaman gerçeklik somutlaşmaktan soyutlaşmaya doğru gider. Aslında olması gerekende budur, çünkü bir insan beyni çözüm yollarını kendi kendine üretir; soyut düşünceler bazen insanın hayatına yön verir.

Aslında hiç ulaşılamayacağını bilse bile, insan o hayal ve umudu için her şeyden vazgeçebilir. Böyle olduğu zaman aslında her insan bir çocuk gibi mutlu bir şekilde hayata bakmaya çalışır ama bu gerçeklik değildir. Hayatın insana sunduğu bir sınavdır aslında. İnsan gerçeklikle soyutluk arasında denge kurmak zorundadır. Buda hayatın insana yaşayarak öğrettiği ve öğreteceği bir derstir aslında.

Sonuç olarak umut önemli bir yaşam unsuru olmasına rağmen belirleyici olan insanın kendi ufuklarıdır. Herkes farklı bakış açısı ile farkı konumu ile ufkun derinliklerinde özlemini, çektiği hayatı, aşkı ve sevgiyi bulmak için farklı pencerelerden bakarak umudu hayatla özleştiren bir dürbündür hayat. Günler geçiyor ve siz isteseniz de ,istemeseniz de hayatınız bitiyor. Peki, sizin bu hayattaki dürbününüz hangi pencereden bakıyor? Hiç düşündünüz mü? Umutlarınızı, hayallerinizi gerçekleştirmek için bir şeyler yaptınız mı ki? Umutlarınız yada hayalleriniz için bir şey bekliyorsunuz.

 

Bu ayda Manavgat’ımız dolu dizgin eğlencelere tanıklık etti. Festivaller, spor mücadeleri, şampiyonlar, mor kraliçe lavanta köyü ,salda gölü gezileri, muhteşem açılışlar, kutlamalar, düğünler hepsi birbirinden renkli ve heyecanlı hayatımızdan geçti. Manavgat Belediyesi organizasyonları bizleri bir çok ünlü ile buluşturdu. Yazlık mekanlarımız ,tanınmış dj.lere ,sanatçılara, ev sahipliği yaptı. Hayatımızın her anını dolu dizgin geçirmemizi sağladılar. Bizler de Sideface ekibi olarak bu kareleri sizlerle paylaşmak görevini üstlendik. Keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle.