MATSO BAŞKAN ADAYI İBRAHİM ŞENLİ

23-03-2018 RÖPORTAJHaberID = 628

 

Ben değil, biz düşüncesini benimseyen, kentimizde olduğun gibi görün felsefesini kabul eden, gösterişten uzak duruşu ile ön plana çıkan, yardımsever, çalışkan,dürüst, Manavgat’ımıza hak ettiği hizmeti sunmayı kendine görev sayan başarılı iş adamı İbrahim Şenli ile Matso seçimleri öncesi çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Bu yoğun seçim günlerinde bizleri kırmayıp, sorularımızı yanıtladığı için kendilerine teşekkürlerimizi sunarız.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

 

1971 yılında Manavgat'ta doğdum. İlk Orta ve Lise eğitimimi Manavgat'ta tamamladım. Evliyim ve iki kızım var.

 

TİCARET İLE NE ZAMAN TANIŞTINIZ? VE İLK TİCARET SEKTÖRÜNE NE İŞ İLE BAŞLADINIZ?

 

İş hayatım 1988 yılında deri mamulleri ticareti ile başladı. 1990 yılında tekstil ürünleri ticaretine başladım ve aynı sektörde hizmet vermeye devam ediyorum.

 

GEÇMİŞİNİZDE MATSO ADINA VERDİĞİNİZ HİZMETLERİNİZ VARMIDIR?

 

2005 – 2009 ve 2009 – 2013 yılları arasında Dr. Şükrü Vural'ın MATSO Başkanlığı yaptığı dönemde, 1.Meslek Komitesi (tekstil) ve Meclis Kurulu’nda görev aldım. Komitemizde tekstil sektörünün sorunları ile ilgilendik. Tekstil sektörünün kaliteli hizmet vermesi için sektördeki arkadaşlarımızla iletişim halinde olduk. Üyelerin görüş ve önerilerini yer verdik. O dönemde, odamıza Kalite Belgesi ve Akreditasyon Belgesi aldık. Aynı zamanda odamıza "5 Yıldızlı Oda" unvanını kazandırdık. Meclisimizde de tam bir ekip çalışması içinde faal bir durumdaydık.

 

MATSO SEÇİMLERİ ANİ BİR KARAR İLE ÖNÜMÜZE ÇIKTI. SİZ BUNUN İÇİN ÇALIŞMA YAPABİLDİNİZ Mİ?

 

Evet ani olabilir fakat biz hazırlıksız yakalanmadık. Yıllardır MATSO Ailesi’nin içindeyim, sektörle iç içeyim. Geçmişte de ertelenmeler olmuştu. Bunları yaşadık, yani deneyimimiz var. Bilgi, birikim, tecrübe, sektör ve Manavgat Ekonomisi ile bir bütün olan biri olarak, en önemlisi de çok sağlam bir ekibim olduğu için hazırlıksız yakalanma gibi bir duruma düşmedik. Çalışıyoruz, her şey yolunda. Önce Allah'ın sonra tüm üyelerin desteği ile Bismillah dedik ve yolumuzda emin adımlarla ilerliyoruz.

 

BİLDİĞİMİZE GÖRE SANAYİ VE TİCARET ODASI SEÇİMLERİNDE BAŞKANLIĞA ADAY OLMAK ÖYLE KOLAY DEĞİL. ÖNCELİKLE MESLEK KOMİTESİNDEN SEÇİLMEK SONRADA KOMİTELERİN DESTEĞİNİ ALMANIN GEREKİYOR. SİZ BU SÜRECİ ÇOK KOLAY ATLATTINIZ. SİZCE BU KADAR SEVİLMENİZİN VE GÜVENİLMENİZİN SEBEBİ NEDİR?

 

Bu güveni verebilmek benim için büyük bir şeref. Bunda etken; Manavgat’a hizmet etme azmi, inanç ve kararlılık. Samimiyet, dürüstlük, bilgi-birikim, birlik ve bütünlük içinde hareket edebilmek ve sanırım en önemlisi de doğruluk…

 

KADRONUZDA ÖZELLİKLE SENELER BOYUNCA TİCARET İLE UĞRAŞAN BAŞARILI VE SEVİLEN İNSANLAR İLE BİRARADASINIZ. KADRONUZU SEÇERKEN ÖZELLİKLE NELERE DİKKAT ETTİNİZ?

 

Onurlu bir göreve talip olduk. 17 meslek grubuna hitap eden, ortak aklı yakalayan, tüm üyeleri, Manavgat’ı ve ekonomisini kucaklayan bir sinerji oluşturduk. Kısa sürede güçleri birleştirdik ve ekip olduk.

 

 

SİZ YENİLİKLERLE DOLU BİR BAŞKAN ADAYISINIZ. BUNU DAHA GÖREVE GELMEDEN SEÇİM SÜRECİNDE GÖSTERMEYE BAŞLADINIZ. HER MESLEK GRUPLARINDAN BİR BAYAN ARKADAŞIMIZI SEÇEREK 2. SINIF ANLAYIŞININ DIŞINDA TUTARAK SAYGINLIĞIMIZI KAZANDINIZ. EĞER SEÇİLİRSENİZ, MATSO OLARAK İŞ KADINLARIMIZIN ÖNÜNÜ AÇMAYA DEVAM EDECEK MİSİNİZ?

 

Biz; ayrıştırmaya değil birleştirmeye, yıkmaya değil yapmaya, susturmaya değil konuşturmaya, fikirleri almaya ve hayata geçirmeye geliyoruz. Bunu yaparken de; diğer yarımız, en değerlilerimiz kadınlarımız unutulmayacak, geri planda olmayacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kadın girişimciler ile ilgili kurduğu yapıyı geçmişte desteklemiştik. Antalya ve Manavgat Kadın Girişimcilerini bu yapıya kazandırdık. Ben ve ekibim, kadınlarımızı ekonomide yanımızda görmekten mutlu oluyoruz. Bu yönde çalışmalarımız mutlaka olacak.

 

MANAVGAT OLARAK İLÇEMİZİN EKONOMİDE EN BÜYÜK SORUNLARI NELERDİR?

 

Öncelikle ekonomik sektörlerin dengeli büyümesi lazım. Yarım sezon, yarım kazanç demektir. Onun için ekonomide sürekliliğin sağlanması, canlılığın 12 aya yayılması gerekiyor. Mevcut sektörleri büyütürken, yeni istihdam alanlarının oluşturulması lazım. Turizmde çeşitlilik önemli. Pazar çeşitliliği… Ama kazandıran pazarlar olmalı, kalitesi yüksek pazarlar. Manavgat ve ekonomisi için tanıtım lobisi oluşturulmalı.

 

DİKMEN MAHALLESİNDE 6 DERSLİKLİ BİR OKUL YAPTIRDINIZ. EĞİTİM-ÖĞRETİME AÇILAN OKULUN AÇILIŞI SESSİZ SEDASIZ YAPILDI. YAPTIĞINIZ YARDIMLARI BASINA YANSITMAK İSTEMEDİĞİNİZİ BİLİYORUZ AMA EĞİTİM ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ BİR AYRINTI. KISACA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

 

Bana göre yardım yapılırken sağ elin verdiğini sol el bilmemeli. Sadece şunu belirtmeliyim ki; mevcut okul arsası içerisinde sıfırdan bir bina yaparak 6 derslikli okulumuzu Dikmen mahallemize kazandırdık. Okulumuzun açılışını da sade bir şekilde gerçekleştirdik. Anne ve babamın adını verdiğimiz GÜL-SALİH İlkokulumuzda 80 öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Eski okul ise, gerekli tadilat yapılarak Anaokuluna dönüştürülecek.

 

SİZ HİZMET AŞKIYLA BU YOLA ÇIKAN BİR BAŞKAN ADAYI OLARAK PROJELERİNİZİ, ÇALIŞMA TAKVİMİNİZİ VE MANAVGATIMIZA NASIL HİZMET VERMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZÜ ÖĞRENEBİLİRMİYİZ?

 

- MATSO içerisinde KOSGEB Müdürlüğünü kurarak, üyelerimizin KOSGEB kredileri ve hibelerinden yararlanmalarını sağlayacağız.

-TOBB işbirliği ile Kredi Garanti Fonu ve Kalkınma Ajansı’ndan, üyelerimizin kredi ve hibe ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız.

- İlçemizde bulunan banka şubeleri ile görüşmeler yaparak, üyelerimizin düşük faizle uygun vadeli kredi kullanabilmelerini sağlayacağız.

- İhracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımıza gerekli uzman danışmanlık hizmetleri verilmesini sağlayarak, EXIMBANK’tan kredi kullandıracağız.

- Üyelerimize yönelik yurt içi ve yurt dışında fuar çalışmaları yaparak, üyelerimizin çeşitli fuarlarda stant açmasını sağlayacağız.

-KOSGEB Müdürlüğümüz bünyesinde eğitim, fuar ve katalog destekleri sağlayacağız.

- Üyelerimize yönelik mesleki eğitim seminerleri düzenleyeceğiz.

- Üyelerimize yönelik dil kursları açacağız.

- Üyelerimiz ile buluşma günleri düzenleyeceğiz.

- Genç Girişimciler ve Kadın Girişimcileri destekleyeceğiz.

- Özel hastanelerde, eğitim kurumlarında ve konaklama tesislerinde, üyelerimize indirim sağlanması için anlaşmalar yapacağız.

- Meyve suyu, salça, turşu, zeytin fabrikaları ve mandıra tesislerimizin geliştirilmesi için çalışmalar yapacağız.

- Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili çalışmalar gerçekleştireceğiz.

- Belediye ile işbirliği yaparak, oto galeri siteleri ve tüpçülere depolama merkezleri oluşturacağız.

- Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaparak, özel okullara yer tahsisi konusunda çalışmalar yapacağız.

- Akaryakıt istasyonlarında tabela, otomasyon, iletişim giderleri ve KDV’deki haksız kazanç ile ilgili çalışmalar yapacağız.

- İlçemizin, yurt dışında tanıtımına önem vereceğiz.

- TÜRSAB ve MASTOB ile işbirliği yaparak, turizmin 12 aya yayılmasını sağlayacağız.

- Turizme yönelik spor komplekslerinin geliştirilmesini sağlayacağız.

- Doğa turizmini geliştirmek amacı ile, köylerimizdeki doğal ve tarihi güzellikleri seyahat acentelerinin konseptine aldırarak turizmi çeşitlendireceğiz.

- Bölgemizde yürüyüş yollarının haritalarını çıkarttırarak turizme kazandıracağız.

- Deniz Ticaret Odası ile işbirliği yaparak, dalış turizmini geliştireceğiz.

- Bölgemizdeki özel hastaneler ile anlaşma yaparak, sağlık turizmi geliştireceğiz.

- Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Siyasi Parti Temsilcilerimiz ve Sivil Toplum Örgütlerimiz ile koordineli çalışarak sorunları birlikte çözeceğiz.

- İlçemizde yat çekek ve marina yerinin yasal statüye kavuşturulup hizmete açılması sağlayacağız.

- İlçemize Organize Sanayi Bölgesi kuracağız.

- Soğuk hava depoları kurarak, tarım ve hayvancılığı geliştireceğiz.

- İlçemize en az birden fazla fakülte kazandırarak, üniversite kurulmasını sağlayacağız.

Bunları tüm Oda Organlarımızla hayata geçireceğiz. Seçildikten sonra yönetimimiz, Meclisimiz, Meslek Komitelerimiz, Sivil Toplum Kuruluşları ile Kamu Kurumları ile iletişim halinde bulunarak, katılımcı ve şeffaf bir yönetim olacağız. Fikirlere açık olacağız. Tüm mesaimizi Manavgat’ın ekonomik gücünü harekete geçirmek için harcayacağız. TOBB ile güçlü diyaloglar kuracağız.

Niyetimiz, amacımız, programımız belli, ekibimiz belli..

“İyi ki Odam Var” diye başlayıp, “İyi ki Odanın Gücü Var” anlayışı ile devam ederek güç zehirlenmesine kapılmayacağız.

Büyük Olan MATSO’muz, büyük olan üyelerimiz, büyük olan Manavgatımızdır. Takdir Allah’tan, destek tüm Üyelerimizden, çalışmak, yine çalışmak ben ve ekibimdendir.

Üyemiz ve Manavgat için inandık, hazırız, gerçek hizmet için geliyoruz. Şimdi değişim zamanı... Değişimin rengi “TURUNCU"