DİYETTA;BU KEZ SAĞLIK SİPARİŞ EDİN

23-03-2018 RÖPORTAJHaberID = 621

Diyet yapmak istiyorsunuz ancak yemek yapmak istemiyor musunuz? Hangi diyeti yapacağınıza karar veremiyor

musunuz? Yoğun hayat temponuzdan diyetisyene gidiyorsunuz ama hazırlayamıyorsunuz? Sağlıklı beslenmek istiyor

ancak iş yoğunluğundan lezzetli hafiflere ulaşamıyor musunuz? Diyet yapıyor ama sağlıklı ,yemek yapmaya 

vaktiniz mi yok mu? Özel bir diyet menüsüne ihtiyacınız mı var? Yediğiniz yemeklerin içinden sevmediğiniz ya da

alerjiniz olan yiyecekleri ayırmaktan sıkıldınız mı ?Diyetta işte burada devreye giriyor.

Bizde siz Sideface okuyucuları için bu ay Diyetta nedir? sorularının cevabını bulmaya geldik. Diyetta’nın işletmecisi

Fatma Yağlı ve diyetisyen Gülsüm Kasapoglu ile dergimize özel bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okurlar dileriz.

 

GÜLSÜM KASAPOĞLU

SİDEFACE ;Gülsüm hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

GÜLSÜM KASAPOGLU ;Tabiki.2016 Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Stajlarım dışında, İzmir’de özel bir klinikte ve ayrıca kapsamlı bir spor salonunda beslenme danışmanlığı yaptım.2 Ocak 2017’den beri kurucusu olduğum ofisim Diet Art Beslenme Danışmanlığı’nda, hastalıklarda beslenme, gebe ve emziklilikte beslenme, çocuk hastalıklarında beslenme, kişiye özel zayıflama hizmeti vermekteyim. Eğitim hayatım boyunca ve şu anda son gelişmeleri, yayınları takip ederek, kendimi  yenilemeyi ve halkı bilinçlendirmeyi  hedefledim. Amacıma da ulaştım ve bu şekilde yol almaya devam ediyorum. Öğretmeyi çok seviyorum. Bu neden ile  danışanlarıma burası benim beslenme okulum demeyi de ihmal etmiyorum. Seanslarımda merak edilenleri mutlaka anlaşılacak şekilde aktarmaya çalışıyorum

 

SİDEFACE;FATMA YAĞLI kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyim?

FATMA YAĞLI;23.12.1984 doğumluyum. 2013 Mart ayına kadar Antalya’da yaşadım.

Eşimin işi sebebiyle Side’ye taşındım. 5 senedir Türkiye’nin kendi alanında en tanınan ve en sevilen kadın markası olana Penti’de mağaza müdürlüğü yapıyorum

 

SİDEFACE ; Diyetta” sağlıklı beslenme merkezini kurmaya nasıl karar verdiniz? Bizlere “Diyetta”yı tanıtır mısınız?

FATMA YAĞLI;Yaklaşık 2 sene önce kilo almak için diyetisyene başvurmuştum. Fakat çalıştığım için diyet listeme tam anlamı ile uygulayamadım ve diyetisyeni bırakmak zorunda kaldım. Sosyal medya sayesinde Diyetta ve benzeri firmaların hizmeti ile karşılaştım. Bu tarz bir firmanın Manavgat’ta eksik olduğunu fark edip, diyet yapanlara kolaylık olsun diye ‘Diyetta’yı açmaya karar verdim.Diyet kelimesinin günümüzde sadece zayıflama programlarını içeren bir tanım olarak kullanılsa da aslında “Diyet” sağlığı korumak ve düzenlemek amacıyla uygulanan beslenme planıdır. Günlük tükettiğimiz tüm besinler beslenme alışkanlıklarımızın temelini oluşturur.

“Diyetta” olarak amacımız; sağlıklı zayıflamanıza veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmenize ya da sağlık sorunlarınıza yönelik besin tüketim planınızı lezzetli yemekler ile kapınıza servis etmektir. Aynı zamanda gitmiş olduğunuz diyetisyenlerinizin reçetelerini hazırlamamız için bizimle paylaşabilirsiniz.  Şu özellikle belirtmek isterim ki; biz diyetisyen ofisi değiliz; sağlıklı yemek merkeziyiz.

 

SİDEFACE; Diyetta sağlıklı beslenme merkezinde diyetisyenlik görevini üstlendiniz. Siz Manavgat’ta yaşayan hanımlarımıza nasıl bir yenilik sunacaksınız?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

‘’Diyetta Manavgat’’ bana bu teklifi sunduğunda çok mutlu oldum. Çünkü Manavgat’ın buna fazlasıyla ihtiyacı vardı ve mesleğim ile bağlantılı yeni bir işte olmak beni heyecanlandırdı. Çalışan danışanlarım özellikle yemek taşımak   zorunda kalıyor yada sağlıksız yağların ve pişirme yöntemlerinin kullanıldığı yemekleri tercih ediyorlardı. Diyetta’nın  sağlıklı pişirme yöntemleriyle  pişirilen lezzetli yemekleri sağlıklı beslenmek isteyen, zaman problemi olan, çalışan kişiler için çok büyük bir kolaylık ve avantaj oldu.

SİDEFACE; Diyet ve sporda doktor kontrolünün önemi nedir?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

Doktor kontrolünün olması bana göre bilinçli hareket etmek demektir. Kişinin egzersizde nabız aralığından, beslenme düzenine kadar dikkat etmesi gerekir. Ya da beslenme planı uygularken bilinçli şekilde ne yapması gerektiğini biliyor olarak hareket etmelidir. Ancak bu şekilde  mükemmele yakın sonuçlar kaçınılmaz olur..

SİDEFACE;Karşımızda fit bir hanımefendi oturuyor. Peki siz bu formu nasıl koruyorsunuz?

FATMA YAĞCI;

-Abur cubur, işlenmiş, katkı maddeli, rafine gıdalar, pasta-börek, kutulu içeceklerden uzak durarak ve aynı zamanda hareket ederek. Sadece fit kalmak için değil, bazen kafa dağıtmak için ya da doğru düşünebilmek için hareket etmek gerektiğini düşünüyorum.

SİDEFACE; İrade’nin beslenme de ,uyku da, spor da yeri nedir?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

Sağlıklı beslenme, diyet, spor ,düzenli uyku disiplin gerektiren ve disiplinli olarak yapıldığında alışkanlığa dönüşen şeylerdir. Disiplinli olmak ta aynı zamanda iradeli olmayı gerektirir .İradeli olmanın bu alışkanlıkların devamlılık süresini uzattığını düşünüyorum.

SİDEFACE;Alışveriş yaparken öncelikle nelere dikkat eder ve tercih edersiniz? Sağlıklı bir mutfak sepeti sizce nasıl olmalıdır?

FATMA YAĞCI

-Sadece şu reyonlara uğrarım. Sebze, meyve, kasap, baklagil, kuruyemiş ve süt ürünleri. Kalan kutu kutu işlenmiş ürünlerle dolu cafcaflı reyonlara uğramam bile. Ayrıca ne gerek var raf ömrü bu kadar uzun ambalajlı ürünlere?

SİDEFACE; Diyetta olarak beslenme programlarınızı nasıl belirliyorsunuz?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

Diyetta’da menüleri ben belirlemiyorum. Diyetta zincir bir işletme ve menüler merkezden geliyor. Ben Diyetta’da danışmanlık veriyor yada kişiye özel beslenme planı ile devam etmek isteyen kişilere özel beslenme planı oluşturuyorum .

SİDEFACE;Sizin gözünüzde sağlıklı yaşam nedir?

FATMA YAĞCI;

-Sağlıklı yaşam  yalnızca sağlığa yararlı gıdaların tüketilmesi yeterli değildir bence. İyi beslenmenin yanı sıra aktif olunması ve egzersiz yapılması, sigara, aşırı alkol, çevre kirliliği ve aşırı stresten uzak bir yaşam sürdürülmesi, huzurlu ve barış içinde yaşanması sağlıklı yaşamın ön koşullarıdır.

SİDEFACE; Menüler hazırlanırken en fazla nelere dikkat ediyorsunuz? Hangi besinleri en fazla tercih ediyorsunuz?

GÜLSÜM KASAPOĞLU;

Dediğim gibi, tarifler merkezden geliyor. Sadece kurumsal beslenme kuralları gereğince renk uyumu, besin gruplarının dağılımı, kullanım sıklıkları konusunda müdahalede bulunuyorum.

SİDEFACE;Sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmanın %80‘i yemek alışkanlıkları, %20’si spordur. Peki siz hangi sporu yapıyorsunuz?

FATMA YAĞCI ;

-Pilates

SİDEFACE; Bir şeyi alışkanlığa dönüştürmek için ‘’21 gün gereklidir’ ’deniyor. Sizce bu doğru mudur?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

Evet doğru. Beyin düzenli yapılan faaliyetlere 2. Haftada alışmaya başlar ve 3. Haftadan itibaren alışkanlık olarak kazanılır. Aynı zamanda bağımlılıklardan kurtulmakta bu şekilde 21 gün gerektirir. Alışkanlık kazanmak yada bağımlılıklardan kurtulmak için yazılan kitap  isimlerinde 21 gün geçer. Şekersiz 21 gün beslenmek gündemde iken şu çarpıcı cümle ile bu konuya dikkat çekmek istiyorum. ’Şeker size bağımlılık yapmaz, siz şekere bağımlılık yaparsınız.’ bakın biz tüketimlerimiz ,faaliyetlerimiz ile alışkanlık kazanıyor ,biz bağımlı hale geliyor yada bağımlılığımızdan kurtuluyoruz. Her şey kesinlikle bizim elimizde. Tavsiyem 21 günü bağımlılık için değil güzel alışkanlıklar için mutlaka deneyin.

SİDEFACE;Diyetta olarak sağlıklı beden ve kilo kontrolü haricinde de hizmet veriyorsunuz. Bunlar nelerdir, öğrenebilir miyiz?

FATMA YAĞCI;

    * Detoks programları

    * Hamilelere ve emziren annelere yönelik beslenme planı

    * Vejeteryan ve vegan Beslenme Planı

    * Sporcu beslenme planı

    * Sağlık sorunlarınıza yönelik beslenme planı (diyabet,çölyak,laktoz intoleransı, çocuk,yaşlı beslenmesi, obezite cerrahisi sonrası beslenme, diyaliz vb…)

SİDEFACE; Her şeyin bir pişirme yöntemi ve kullanma yöntemi var. Bir diyetisyen olarak okuyucularımızın bilinçlenmesi adına bizi biraz bu konu ile ilgili aydınlatır mısınız?(Zeytinyağı ısı miktarı gibi…)

GÜLSÜM KASAPOGLU;

Suda pişirme ,buharda pişirme, kuru ısıda, yağda pişirme yöntemleri vardır. Diyetta’da genel de buharlı fırında ,ızgara ile pişirme işlemi gerçekleştiriliyor. Buhar ısısı 100 C ve yukarısında pişiyor. Özellikle ızgarada pişirme yönteminde ateşe yakın pişirilmemeye özen gösterilmesi gerekir çünkü vücudumuzda toksinler birikir. Izgara yöntemi ile besin tüketen kişilere mutlaka dönemsel olarak detoks öneririm. Elektrikli ızgarada ve fırında pişirmede bu zararlı bileşiklerin oluşumu azalır. Biz de bunu tercih ediyoruz. Kızartma yöntemi kesinlikle kullanılmıyor. Yüksek sıcaklıkta pişirme ile proteinin azotu şeker ile birleşir ve renk beyazdan kahverengiye döner. Özellikle patates ve tahıllarda kızarma işlemi sonucu bu olay meydana gelerek akrilamid denilen zararlı bileşik oluşur.

Et için en uygun pişirme yöntemi, üzeri kapalı şekilde kendi nemi yada domates gibi sulu besinlerle orta sıcaklıkta pişirme yöntemidir. Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı oldukça yüksektir, mümkün olduğunca kısa sürede, susuz veya çok az su ile pişirilmelidir. Sebzelerin haşlanıp suyu dökülmemelidir çünkü vitamin mineral kaybı olmakta. Doğranan sebzeler bekletilmemelidir. Baklagiller gaz yapıcıdır ıslatıldığı takdirde bu özelliği azalır. Pişirme ısısı 100 C nin üzerine çıktığında protein kayıpları olur.

Yumurta 12 dakikadan uzun ve yüksek ısıda pişirilmemelidir yoksa demir sülfür halkası oluşur ve yumurtanın besleyiciliği azalır.

Süt 5 dk kaynatılıp hemen soğutulmalıdır.

Yağlarda ise dumanlanma noktası diye bir tabir var ve bu aşama yağın artık yararını kaybettiği kanserojen olduğu nokta. Zeytin  yağı, kanola yağı orta derecede dumanlanma noktasına sahiptir soteleme yöntemi için kullanıla bilinir. Ancak kızartma yapılmamalıdır.

Yapılan araştırmaların sonucunda ise ev hanımlarının yarıdan fazlasının(%53.3) yiyecekleri beslenme ilkelerine uygun pişiremedikleri saptanmış.

Diyetta Manavgat pişirme yöntemleri ile de sağlıklı beslenmeyi garanti ediyor.

SİDEFACE;Diyetta olarak bünyenize bir spor aktivitesi katmayı düşünüyor musunuz?

FATMA YAĞCI;

Evet düşünüyoruz. Öncelikle Manavgatlı hanımlara bir sürprizimiz olacak .SAĞLIKLI ZAYIFLAMAYA HAZIR MISINIZ ?Fit 21 kampı diye bir projemiz olacak. ..

SİDEFACE; Okuyucularımıza biraz bu projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Fit 21 kampı nedir?

FATMA YAĞCI,

Öncelikle bu konaklamalı bir kamp değildir .Ev ve iş yaşantınız normal devam ederken sağlıklı yaşam alışkanlığı edineceksiniz. Diyetta’ dan her gün kapıya teslim 4 öğün sağlıklı yemekleriniz gelecek ve hafta da iki gün size uygun saat ve günlerde  spor gruplarımız açılacak. İstanbul da  Ece Vahapoğlu’nun başlattığı bizim de Manavgat’ta taşımak istediğimiz bir girişim bu. Bebek ve etiler sahilleri yerine bizim Manavgat’ımızın bol oksijenli ırmak kenarımızı kullanmayı düşünüyoruz. Ulaşım sıkıntısı olmadan tüm katılımcılarımızın hayatını kolaylaştırmaya hedefliyoruz .Hem grup halinde tempolu yürüyüş hem plates eğitmenimizden beden sağlığı çalışmamızı 21 gün boyunca gerçekleştireceğiz. Diyetisyenimiz Gülsüm Hanımın da belirttiği  gibi 21 gün alışkanlıklarımızı kalıcı kılmak adına ‘’FİT 21’’diyoruz.Ve tabi ki; sağlıklı zayıflamak yada fit kalmak isteyen tüm bayanları da bekliyoruz.

GÜLSÜM KASAPOĞLU;

Herkes zayıflayabilir. Ama önemli olan sağlıklı zayıflamaktır. Yani doğru beslenme ve doğru fiziksel aktiviteler ile vücut yağ orantısını düşürüp, kas kütlesini arttırmak çok önemlidir. Biz bu konu da kendimize çok güveniyoruz. Bu yeni proje de kişiler de her hangi bir sağlık problemi yok ise kilo vermeyi garanti ediyoruz. Programın tamamında kişilere özgü ,özel ve takip altında çalışıyorum. Spor aktivitelerinde ise plates hocamızın kendi kontrolü altında çalışıyor. Programımıza uyulduğu taktir de sonucu garanti  ediyoruz. Herhâlde Türkiye’nin hiçbir yerinde garantili sağlık yoktur.

FATMA YAĞCI;

BİZ DİYETTA olarak kendimize o kadar güveniyoruz. Fit 21 Programımızın sonunda zayıflayamazsanız para iadesi taahhüt ediyoruz. Diyetta ekibi olarak işimizi seviyoruz ve en iyi şekilde çalışmaya özen gösteriyoruz .Tüm Manavgat’ta yaşayanlarımızı sağlık ile tanıştırmaya söz verdik. Artık sizleri ofisimize bekliyoruz.

SİDEFACE; Bu güzel sohbet için Sideface ailesi  ve okurlarımız adına çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz..

kullanılsa da aslında “Diyet” sağlığı korumak ve düzenlemek amacıyla uygulanan beslenme planıdır. Günlük tükettiğimiz tüm besinler beslenme alışkanlıklarımızın temelini oluşturur.

“Diyetta” olarak amacımız; sağlıklı zayıflamanıza veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmenize ya da sağlık sorunlarınıza yönelik besin tüketim planınızı lezzetli yemekler ile kapınıza servis etmektir. Aynı zamanda gitmiş olduğunuz diyetisyenlerinizin reçetelerini hazırlamamız için bizimle paylaşabilirsiniz.  Şu özellikle belirtmek isterim ki; biz diyetisyen ofisi değiliz; sağlıklı yemek merkeziyiz.

 

SİDEFACE; Diyetta sağlıklı beslenme merkezinde diyetisyenlik görevini üstlendiniz. Siz Manavgat’ta yaşayan hanımlarımıza nasıl bir yenilik sunacaksınız?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

‘’Diyetta Manavgat’’ bana bu teklifi sunduğunda çok mutlu oldum. Çünkü Manavgat’ın buna fazlasıyla ihtiyacı vardı ve mesleğim ile bağlantılı yeni bir işte olmak beni heyecanlandırdı. Çalışan danışanlarım özellikle yemek taşımak   zorunda kalıyor yada sağlıksız yağların ve pişirme yöntemlerinin kullanıldığı yemekleri tercih ediyorlardı. Diyetta’nın  sağlıklı pişirme yöntemleriyle  pişirilen lezzetli yemekleri sağlıklı beslenmek isteyen, zaman problemi olan, çalışan kişiler için çok büyük bir kolaylık ve avantaj oldu.

 

SİDEFACE; Diyet ve sporda doktor kontrolünün önemi nedir?

GÜLSÜM KASAPOGLU;

Doktor kontrolünün olması bana göre bilinçli hareket etmek demektir. Kişinin egzersizde nabız aralığından, beslenme düzenine kadar dikkat etmesi gerekir. Ya da beslenme planı uygularken bilinçli şekilde ne yapması gerektiğini biliyor olarak hareket etmelidir. Ancak bu şekilde  mükemmele yakın sonuçlar kaçınılmaz olur..

 

SİDEFACE;Karşımızda fit bir hanımefendi oturuyor. Peki siz bu formu nasıl koruyorsunuz?

FATMA YAĞLI;Abur cubur, işlenmiş, katkı maddeli, rafine gıdalar, pasta-börek, kutulu içeceklerden uzak durarak ve aynı zamanda hareket ederek. Sadece fit kalmak için değil, bazen kafa dağıtmak için ya da doğru düşünebilmek için hareket etmek gerektiğini düşünüyorum.

 

SİDEFACE; İrade’nin beslenme de ,uyku da, spor da yeri nedir?

GÜLSÜM KASAPOGLU;Sağlıklı beslenme, diyet, spor ,düzenli uyku disiplin gerektiren ve disiplinli olarak yapıldığında alışkanlığa dönüşen şeylerdir. Disiplinli olmak ta aynı zamanda iradeli olmayı gerektirir .İradeli olmanın bu alışkanlıkların devamlılık süresini uzattığını düşünüyorum.

 

SİDEFACE;Alışveriş yaparken öncelikle nelere dikkat eder ve tercih edersiniz? Sağlıklı bir mutfak sepeti sizce nasıl olmalıdır?

FATMA YAĞLI;Sadece şu reyonlara uğrarım. Sebze, meyve, kasap, baklagil, kuruyemiş ve süt ürünleri. Kalan kutu kutu işlenmiş ürünlerle dolu cafcaflı reyonlara uğramam bile. Ayrıca ne gerek var raf ömrü bu kadar uzun ambalajlı ürünlere?

 

SİDEFACE; Diyetta olarak beslenme programlarınızı nasıl belirliyorsunuz?

GÜLSÜM KASAPOGLU;Diyetta’da menüleri ben belirlemiyorum. Diyetta zincir bir işletme ve menüler merkezden geliyor. Ben Diyetta’da danışmanlık veriyor yada kişiye özel beslenme planı ile devam etmek isteyen kişilere özel beslenme planı oluşturuyorum .

 

SİDEFACE;Sizin gözünüzde sağlıklı yaşam nedir?

FATMA YAĞLI;Sağlıklı yaşam  yalnızca sağlığa yararlı gıdaların tüketilmesi yeterli değildir bence. İyi beslenmenin yanı sıra aktif olunması ve egzersiz yapılması, sigara, aşırı alkol, çevre kirliliği ve aşırı stresten uzak bir yaşam sürdürülmesi,

huzurlu ve barış içinde yaşanması sağlıklı yaşamın ön koşullarıdır.

 

SİDEFACE; Menüler hazırlanırken en fazla nelere dikkat ediyorsunuz? Hangi besinleri en fazla tercih ediyorsunuz?

GÜLSÜM KASAPOĞLU; Dediğim gibi, tarifler merkezden geliyor. Sadece kurumsal beslenme kuralları gereğince renk uyumu, besin gruplarının dağılımı, kullanım sıklıkları

konusunda müdahalede bulunuyorum.

 

SİDEFACE;Sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmanın %80‘i yemek alışkanlıkları, %20’si spordur. Peki siz hangi sporu yapıyorsunuz?

FATMA YAĞLI;Pilates

SİDEFACE; Bir şeyi alışkanlığa dönüştürmek için ‘’21 gün gereklidir’ ’deniyor. Sizce bu doğru mudur?

GÜLSÜM KASAPOGLU;Evet doğru. Beyin düzenli yapılan faaliyetlere 2. Haftada alışmaya başlar ve 3. Haftadan itibaren alışkanlık olarak kazanılır. Aynı zamanda bağımlılıklardan kurtulmakta bu şekilde 21 gün gerektirir. Alışkanlık kazanmak yada bağımlılıklardan kurtulmak için yazılan kitap  isimlerinde 21 gün geçer. Şekersiz 21 gün beslenmek gündemde iken şu çarpıcı cümle ile bu konuya dikkat çekmek istiyorum. ’Şeker size bağımlılık yapmaz, siz şekere bağımlılık yaparsınız.’ bakın biz tüketimlerimiz ,faaliyetlerimiz ile alışkanlık kazanıyor ,biz bağımlı hale geliyor yada bağımlılığımızdan kurtuluyoruz. Her şey kesinlikle bizim elimizde. Tavsiyem 21 günü bağımlılık için değil güzel alışkanlıklar için mutlaka deneyin.

 

SİDEFACE;Diyetta olarak sağlıklı beden ve kilo kontrolü haricinde de hizmet veriyorsunuz. Bunlar nelerdir, öğrenebilir miyiz?

FATMA YAĞLI;* Detoks programları

* Hamilelere ve emziren annelere yönelik beslenme planı

* Vejeteryan ve vegan Beslenme Planı

* Sporcu beslenme planı

* Sağlık sorunlarınıza yönelik beslenme planı (diyabet,çölyak,laktoz intoleransı, çocuk,yaşlı beslenmesi, obezite cerrahisi sonrası beslenme, diyaliz vb…)

 

SİDEFACE; Her şeyin bir pişirme yöntemi ve kullanma yöntemi var. Bir diyetisyen olarak okuyucularımızın bilinçlenmesi adına bizi biraz bu konu ile ilgili aydınlatır mısınız?(Zeytinyağı ısı miktarı gibi…)

GÜLSÜM KASAPOGLU;Suda pişirme ,buharda pişirme, kuru ısıda, yağda pişirme yöntemleri vardır. Diyetta’da genel de buharlı fırında ,ızgara ile pişirme işlemi gerçekleştiriliyor. Buhar ısısı 100 C ve yukarısında pişiyor. Özellikle ızgarada pişirme yönteminde ateşe yakın pişirilmemeye özen gösterilmesi gerekir çünkü vücudumuzda toksinler birikir. Izgara yöntemi ile besin tüketen kişilere mutlaka dönemsel olarak detoks öneririm. Elektrikli ızgarada ve fırında pişirmede bu zararlı bileşiklerin oluşumu azalır. Biz de bunu tercih ediyoruz. Kızartma yöntemi kesinlikle kullanılmıyor. Yüksek sıcaklıkta pişirme ile proteinin azotu şeker ile birleşir ve renk beyazdan kahverengiye döner. Özellikle patates ve tahıllarda kızarma işlemi sonucu bu olay meydana gelerek akrilamid denilen zararlı bileşik oluşur.

Et için en uygun pişirme yöntemi, üzeri kapalı şekilde kendi nemi yada domates gibi sulu besinlerle orta sıcaklıkta pişirme yöntemidir. Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı oldukça yüksektir, mümkün olduğunca kısa sürede, susuz veya çok az su ile pişirilmelidir. Sebzelerin haşlanıp suyu dökülmemelidir çünkü vitamin mineral kaybı olmakta. Doğranan sebzeler bekletilmemelidir. Baklagiller gaz yapıcıdır ıslatıldığı takdirde bu özelliği azalır. Pişirme ısısı 100 C nin üzerine çıktığında protein kayıpları olur.

Yumurta 12 dakikadan uzun ve yüksek ısıda pişirilmemelidir yoksa demir sülfür halkası oluşur ve yumurtanın besleyiciliği azalır.

Süt 5 dk kaynatılıp hemen soğutulmalıdır.

Yağlarda ise dumanlanma noktası diye bir tabir var ve bu aşama yağın artık yararını kaybettiği kanserojen olduğu nokta. Zeytin  yağı, kanola yağı orta derecede dumanlanma noktasına sahiptir soteleme yöntemi için kullanıla bilinir. Ancak kızartma yapılmamalıdır.

Yapılan araştırmaların sonucunda ise ev hanımlarının yarıdan fazlasının(%53.3) yiyecekleri beslenme ilkelerine uygun pişiremedikleri saptanmış.

Diyetta Manavgat pişirme yöntemleri ile de sağlıklı beslenmeyi garanti ediyor.

SİDEFACE;Diyetta olarak bünyenize bir spor aktivitesi katmayı düşünüyor musunuz?

FATMA YAĞCI;

Evet düşünüyoruz. Öncelikle Manavgatlı hanımlara bir sürprizimiz olacak .SAĞLIKLI ZAYIFLAMAYA HAZIR MISINIZ ?Fit 21 kampı diye bir projemiz olacak. ..

SİDEFACE; Okuyucularımıza biraz bu projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Fit 21 kampı nedir?

FATMA YAĞCI,

Öncelikle bu konaklamalı bir kamp değildir .Ev ve iş yaşantınız normal devam ederken sağlıklı yaşam alışkanlığı edineceksiniz. Diyetta’ dan her gün kapıya teslim 4 öğün sağlıklı yemekleriniz gelecek ve hafta da iki gün size uygun saat ve günlerde  spor gruplarımız açılacak. İstanbul da  Ece Vahapoğlu’nun başlattığı bizim de Manavgat’ta taşımak istediğimiz bir girişim bu. Bebek ve etiler sahilleri yerine bizim Manavgat’ımızın bol oksijenli ırmak kenarımızı kullanmayı düşünüyoruz. Ulaşım sıkıntısı olmadan tüm katılımcılarımızın hayatını kolaylaştırmaya hedefliyoruz .Hem grup halinde tempolu yürüyüş hem plates eğitmenimizden beden sağlığı çalışmamızı 21 gün boyunca gerçekleştireceğiz. Diyetisyenimiz Gülsüm Hanımın da belirttiği  gibi 21 gün alışkanlıklarımızı kalıcı kılmak adına ‘’FİT 21’’diyoruz.Ve tabi ki; sağlıklı zayıflamak yada fit kalmak isteyen tüm bayanları da bekliyoruz.

GÜLSÜM KASAPOĞLU;

Herkes zayıflayabilir. Ama önemli olan sağlıklı zayıflamaktır. Yani doğru beslenme ve doğru fiziksel aktiviteler ile vücut yağ orantısını düşürüp, kas kütlesini arttırmak çok önemlidir. Biz bu konu da kendimize çok güveniyoruz. Bu yeni proje de kişiler de her hangi bir sağlık problemi yok ise kilo vermeyi garanti ediyoruz. Programın tamamında kişilere özgü ,özel ve takip altında çalışıyorum. Spor aktivitelerinde ise plates hocamızın kendi kontrolü altında çalışıyor. Programımıza uyulduğu taktir de sonucu garanti  ediyoruz. Herhâlde Türkiye’nin hiçbir yerinde garantili sağlık yoktur.

FATMA YAĞCI;

BİZ DİYETTA olarak kendimize o kadar güveniyoruz. Fit 21 Programımızın sonunda zayıflayamazsanız para iadesi taahhüt ediyoruz. Diyetta ekibi olarak işimizi seviyoruz ve en iyi şekilde çalışmaya özen gösteriyoruz .Tüm Manavgat’ta yaşayanlarımızı sağlık ile tanıştırmaya söz verdik. Artık sizleri ofisimize bekliyoruz.

SİDEFACE; Bu güzel sohbet için Sideface ailesi  ve okurlarımız adına çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz..

ile pişirme işlemi gerçekleştiriliyor. Buhar ısısı 100 C ve yukarısında pişiyor. Özellikle ızgarada pişirme yönteminde ateşe yakın pişirilmemeye özen gösterilmesi gerekir çünkü vücudumuzda toksinler birikir. Izgara yöntemi ile besin tüketen kişilere mutlaka dönemsel olarak detoks öneririm. Elektrikli ızgarada ve fırında pişirmede bu zararlı bileşiklerin oluşumu azalır. Biz de bunu tercih ediyoruz. Kızartma yöntemi kesinlikle kullanılmıyor. Yüksek sıcaklıkta pişirme ile proteinin azotu şeker ile birleşir ve renk beyazdan kahverengiye döner. Özellikle patates ve tahıllarda kızarma işlemi sonucu bu olay meydana gelerek akrilamid denilen zararlı bileşik oluşur.Et için en uygun pişirme yöntemi, üzeri kapalı şekilde kendi nemi yada domates gibi sulu besinlerle orta sıcaklıkta pişirme yöntemidir. Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı oldukça yüksektir, mümkün olduğunca kısa sürede, susuz veya çok az su ile pişirilmelidir. Sebzelerin haşlanıp suyu dökülmemelidir çünkü vitamin mineral kaybı olmakta. Doğranan sebzeler bekletilmemelidir. Baklagiller gaz yapıcıdır ıslatıldığı takdirde bu özelliği azalır. Pişirme ısısı 100 C nin üzerine çıktığında protein kayıpları olur.

Yumurta 12 dakikadan uzun ve yüksek ısıda pişirilmemelidir yoksa demir sülfür halkası oluşur ve yumurtanın besleyiciliği azalır.

Süt 5 dk kaynatılıp hemen soğutulmalıdır.

Yağlarda ise dumanlanma noktası diye bir tabir var ve bu aşama yağın artık yararını kaybettiği kanserojen olduğu nokta. Zeytin  yağı, kanola yağı orta derecede dumanlanma noktasına sahiptir soteleme yöntemi için kullanıla bilinir. Ancak kızartma yapılmamalıdır.

Yapılan araştırmaların sonucunda ise ev hanımlarının yarıdan fazlasının(%53.3) yiyecekleri beslenme ilkelerine uygun pişiremedikleri saptanmış.

Diyetta Manavgat pişirme yöntemleri ile de sağlıklı beslenmeyi garanti ediyor.

SİDEFACE;Diyetta olarak bünyenize bir spor aktivitesi katmayı düşünüyor musunuz?

FATMA YAĞLI;Evet düşünüyoruz.

Öncelikle Manavgatlı hanımlara bir sürprizimiz olacak.SAĞLIKLI ZAYIFLAMAYA

HAZIR MISINIZ ?

Fit 21 kampı diye bir projemiz olacak. ..

SİDEFACE; Okuyucularımıza biraz bu projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Fit 21 kampı nedir?

FATMA YAĞLI; Öncelikle bu konaklamalı bir kamp değildir .Ev ve iş yaşantınız normal devam ederken sağlıklı yaşam alışkanlığı edineceksiniz. Diyetta’ dan her gün kapıya teslim 5 öğün sağlıklı yemekleriniz gelecek ve hafta da iki gün size uygun saat ve günlerde  spor gruplarımız açılacak. İstanbul da  Ece Vahapoğlu’nun başlattığı bizim de Manavgat’ta taşımak istediğimiz bir girişim bu. Bebek ve etiler sahilleri yerine bizim Manavgat’ımızın bol oksijenli ırmak kenarımızı kullanmayı düşünüyoruz. Ulaşım sıkıntısı olmadan tüm katılımcılarımızın hayatını kolaylaştırmaya hedefliyoruz .Hem grup halinde tempolu yürüyüş hem plates eğitmenimizden beden sağlığı çalışmamızı 21 gün boyunca gerçekleştireceğiz. Diyetisyenimiz Gülsüm Hanımın da belirttiği  gibi 21 gün alışkanlıklarımızı kalıcı kılmak adına ‘’FİT 21’’diyoruz.Ve tabi ki; sağlıklı zayıflamak yada fit kalmak isteyen tüm bayanları da bekliyoruz.

GÜLSÜM KASAPOĞLU;Herkes zayıflayabilir. Ama önemli olan sağlıklı zayıflamaktır. Yani doğru beslenme ve doğru fiziksel aktiviteler ile vücut yağ orantısını düşürüp, kas kütlesini arttırmak çok önemlidir. Biz bu konu da kendimize çok güveniyoruz. Bu yeni proje de kişiler de her hangi bir sağlık problemi yok ise kilo vermeyi garanti ediyoruz. Programın tamamında kişilere özgü ,özel ve takip altında çalışıyorum.

Spor aktivitelerinde ise plates hocamızın kendi kontrolü altında çalışıyor. Programımıza uyulduğu taktir de sonucu garanti  ediyoruz. Herhâlde Türkiye’nin hiçbir yerinde garantili sağlık yoktur.

FATMA YAĞLI;BİZ DİYETTA olarak

kendimize o kadar güveniyoruz. Fit 21 Programımızın sonunda zayıflayamazsanız para iadesi taahhüt ediyoruz. Diyetta ekibi olarak işimizi seviyoruz ve en iyi şekilde çalışmaya özen gösteriyoruz .Tüm Manavgat’ta yaşayanlarımızı sağlık ile tanıştırmaya söz verdik. Artık sizleri ofisimize bekliyoruz.

SİDEFACE; Bu güzel sohbet için Sideface ailesi  ve okurlarımız adına çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz..