TARİHİNİ UNUTMA ‘’ KADINLA DAHA GÜÇLÜSÜN’’

08-03-2018 EDİTÖRHaberID = 580

Kadınlar bir gün çekip gittiklerinde, peşlerinde

Yetim-öksüz’ kalan çok olur.
Mutfaktaki dolap, perdeler, kavanozun içindeki eski düğmeler,

Özenle saklanmış küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler...
Çekmecenin dibinde artık kimsesizdir eski tarak. 
Sabah karanlığında mutfaktan gelen tıkırtılar susar, yetim kalmıştır tabaklar.
Bir kadın gittiğinde hep suyu unutulur saksıların.

Boynunu büker ,yaşayan her şey.
Tek kalmış, o eski bardağın anlamını bilen olmaz, değerini kimse anlayamaz.
Balkon artık sessizdir.
Koridor kimsesiz.
Bir kadın gittiğinde...
Bir kadın gittiğinde ne çok kişi gider aslında; bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı, bir bahçıvan, bir muhasebeci...
Bir anne gider...
Bir dost... 
Bir arkadaş...
Bir sevgili...
Ne çok kişi yok olur aslında, bir kadın gittiğinde.

BEKİR COŞKUN

 

‘’KADINLARINIZIN DEĞERİNİ BİLMENİZ ÜMİDİ İLE’’ çıkardık bu sayımızı, tabi ki önümüzdeki ‘’8 mart kadınlar gününü de kutlamadan yol almayacağız. Kutsal olan annelerimiz, kadınlarımız, kızlarımız iyiki varsınız. Çağların gerçek sahibi, tarihin yazıcısıdır kadın. En güçlü hükümdarları köle, en zelil köleleri hükümdar kılan, tutsaklıkları hür, hür olanları karanlığa tutsak yapan, parayı hükümlü yada hükümsüz kılan, güçsüz gibi görünen arkadaki her zaman güçlü eldir kadın. Yine de daima ödeyen ve ödenen bedeldir kadın. Tüm kadınlarımızın 8 mart kadınlar gününü kutluyoruz Sideface dergisi çalışanları kadınları olarak. Bu ay şunu gözlemledim, kadın ağırlıklı çalışan bir dergi sahibi olarak, kadınların gücünü çevremde hissettim. Emekçilerim hep bayanlar oldu. Hırsları, gayretleri, cesaretleri, her yere yetişebilme çabaları ve tabi ki başarma arzuları, hepsini tanımaktan onur ve şeref duydum. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan erkek portföyü yüksek olan bir ülke olarak naifte olsalar güçlenmek zorunda olduklarını gördüm. Bizde başarabiliriz, dendiğini duydum. Ve ilk defa kadın olduğum için mutluluk duydum. Güç bedende değil, yürektedir çünkü. Yine en güzel sevgileri de kadınlarda gördüm. Sevgili ailem, dostlarım ve ekip ’imin kadınları iyi ki varsınız, sizlerle hayat daha kolay ,daha güzel, daha anlamlı, daha yürekten ve sevgi dolu.

Bu ayımızda kentimizin güncel haberlerini sizler için derledik. Sanat etkinlikleri, doğum günleri ve düğünler, dergimize özel röportajlar ve tanınan sevilen yüzler hepsi Sideface 59.sayımızda ne güzel, diyorum.7 seneyi devirmişiz birlikte, kolay değil tabi bu zamana gelmek. Bir dostunuzla 7 senelik bir arkadaşlığınız varsa anlarsınız, zamanın kıymetini, değerini .bizler sizlerin değerini biliyoruz. Sayenizde güzel dostluklar, güzel anılar edindik , firma sahipleri ,kişiler kocaman bir aile olduk. Hepinize Manavgat’ımıza bir dergi kazandırdığınız ve sahip çıktığınız için, bizleri isimlerimizle değil Sideface Ailesi olarak kabul ettiğiniz , emeğimize saygı, çalışmalarımızı taktir ettiğiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.