Ezgi İNCİ KORKUSUZ

12-10-2017 RÖPORTAJHaberID = 499

Öncelikle röportajımızı kabul edip,Sideface okuyucularını bilgilendirmek adına Rüya Sigortacılık olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkürler.

1)Ezgi hanım sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1988 Manavgat doğumluyum.Çağlayan ilköğretim okulundan sonra Manavgat Anadolu lisesinden mezun olup Gazi Üniversitesi Fizik bölümüne başladım.Sonrasında İstanbul üniversitesi Fizik Bölümüne geçiş yapıp, İstanbul Üniversitesinden mezun oldum.Sigortacılık üzerine gerekli sınava girip belgelerimi aldıktan sonra liseden bu zamana yapmayı düşündüğüm sigortacılık mesleğine başladım.Şu anda Rüya sigortanın yetkilisi olarak kendimi hergün yetiştirmeye devam ediyorum.

2)Sorumluluğu agır olan bir iş sigortacılık, bir nevi kurtarıcımızsınız. Neden sigortacılık ve sigortanın gereklilik sebepleri ,sizin gözünüz de nelerdir?

Sigortacılık benim hayalimdi.Çünkü sigortacılığı, sigorta şirketleri ile sigortalı arasındaki komisyon alan sadece poliçe basımı alan insan olarak görmüyorum.Sigortacı en zor zamanlarınızda yanınızda olan insandır.Kaza yaparsınız ilk onu ararsınız, eviniz yansa evinizde bir şeyler kırılsa, iş yerinizi su bassa, hırsız girse ilk bizi ararsınız.Aslında kısaca sigortacı sizin gerçek kötü gün dostunuz.Sigorta akşam yatağa girdiğinizde yastığa başınızı rahat koymanızı sağlar.Küçük bedellerle büyük riskleri başkalarına verirsiniz.Riskiniz olmazsa daha huzurlu bir hayat yaşarsınız.Huzurlu bir hayat için sigorta şart.

3)Sigorta alanı geniş bir sektör, firma olarak neleri kapsıyor? Ve Manavgat’ta en çok tercih edilen sigorta şekli hangisi? Neden?

Sigortacılık sizinde söylediğiniz gibi büyük bir deniz.Aslında aklınıza gelen çoğu şeyi sigorta yaptırabilirsiniz.Öncelikler kişiye göre değişiyor.Emek vererek elde ettiğiniz varlığınızın doğal afetle ya da dışarıdan gelen hırsızlık gibi sebeplerle yok olmasını istemezsiniz.Bu sebeple sahip olduğunuz her şeyi sigortalamanız gerekli aslında.Çok da gerekli görülmeyen sigorta poliçelerinin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğreniyoruz bazen . Çanakkale’deki deprem sonrası deprem sigortaları, Manavgat’ta sel felaketinden sonra işyeri sel su baskını sigortalarının yayılması da biraz da bu sebepten aslında. Sigortayı bir masraf olarak değil de sahip olduklarımızı teminat altına almanın küçük bir bedeli olarak görmek daha doğru bir bakış açısı olacaktır.

4)En değerli edinilmişliklerimizi sizlere emanet ediyoruz.İşyeri,ev,araba peki siz rüya sigorta olarak nasıl bir koruyucusunuz?

Doğru limitlerle doğru poliçeleri düzenleyerek sigortalımızın hasar anında sorun yaşamadan ödemesini almasını sağlıyoruz. Risklerinizin bedelleri ve türleri doğru belirlenmez ise hasar anında yaptırmış olduğunuz sigortadan doğru şekilde ödeme alamayabilirsiniz.Bu yüzden bilgili ve dürüst sigortacılarla çalışmanız sizin için daha doğru olacaktır. Sigortacınızın her an ulaşılabilir olması, istediğiniz anda doğru bilgileri vermesi ve doğru poliçeyi, doğru fiyatlarla düzenlemesi önemlidir. Bu yüzden politikamız doğru bilgi, doğru fiyat, güvenilir hizmet oldu.

5)Öncelikle araç sigortası hakkında bilgi almak istiyoruz. Trafik sigortası nedir ve ne işe yarar?

 

 

Trafik sigortası zorunlu sigortadır. Hasar durumunda karşı tarafa açılan bedeni ve maddi zararları karşılar.Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.Trafik sigortası kendi aracının zararını karşılamaz, hasar verdiği aracın ödemesini yapar.Trafik fiyatları son dönemlerde hareketli bir grafik izlese de aslında karşılığına baktığımızda trafik sigortasına ödenen bedeller çokta yüksek olmadığını görebiliriz. Trafik sigortaları yeni yapılan düzenleme sonrasında hasar alan aracınızın değer kaybını da karşılar duruma geldi. Trafik sigortası trafikte olan araçların birbirlerine karşı sorumluluğudur kısaca.

6)Kasko, trafik ve araç sigortaları arasındaki fark nedir?

Trafik sigortası zorunlu bir sigorta olmasına karşın kasko sigortası zorunlu değildir. Kasko sigortası yaptırırken en önemli etken teminatların doğru şekilde seçilmesidir.Kasko sigortası yanma, çalınma, deprem, sel su baskını gibi teminatları içermektedir.Yaptıracağınız kasko içeriğine göre bu teminatlar genişletilip sizin ihtiyacınız olan şekle getirilebilir.Kasko sigortası aracınızın başına gelebilecek hertürlü riskte yanınızda olur.Aracınızın hasar sebebi ile tamire girmesi durumunda sizi arabasız bırakmayıp size ikame aracınızı verir, anahtarınızı kaybetmeniz durumunda anahtarınızı yaptırır, aracınızdan çalınacak eşyalarınıza kadar hepsini korur.Tabi ihtiyaçlarınızı sigortacınızla belirleyip doğru sigortayı yapmak önemlidir.

7)Kaza sonrası aracınızda oluşan değer kayıplarını trafik sigortası kapsar mı?

Yeni yapılan düzenleme ile değer kaybını da karşılar duruma geçti.Sigortalılarımız da bu kapsamda yararlandı ve araç değer kayıplarını mahkemeye gitmeden sigorta şirketlerine başvurarak aldılar.Trafik kazasında kusurlu tarafın sigorta şirketinden aracınızın değer kaybını talep edip ödeme alabilirsiniz.

8)İşyeri sigortası hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? Neleri kapsar?Özel şartlar var mıdır?

İş yeriniz sizin ekmek tekneniz.Onun başına bir sorun gelirse ve iş durdurmanız gerekirse ciddi sıkıntıya düşersiniz.İş yeri sigortası sizi bütün risklerden koruduğu gibi iş durması gibi durumlarda da sizin için ödeme yapar.Zorunlu bir sigorta olmamasına rağmen zorunluluğu olan bir sigortadır.

İşyeri sigortası, iş yerinin ihtiyaçlarının doğru şekilde tespit edilip önlemleri alınarak yapılması gereken bir sigortadır.Özel şartları vardır.Bunlar poliçelerin klozlarında belirtilir ve tabi ki biz sigortacıların görevi sizi bu konuda bilgilendirip o şartları yerine getirmenizi sağlamaktır.

9)Peki, bir işyerinde işletenin değişmesi durumun da nasıl bir yöntem izleniyor?

İş yeri sigortası vergi numarası üzerine adres ile beraber düzenlenir.Vergi numarası değişimi durumunda poliçe iptal edilip gün bazlı hesaplanarak poliçenin kullanılmayan miktarı sigortalıya iade edilir.Yeni vergi numarasına aynı adres üzerinden poliçe düzenlenir.İşyeri adres değiştirdiyse de adres değişimini sigortacısına bildirmesi gerekir.Gerekli zeyillerle beraber poliçe düzenlemesi yapılır.

10)Şimdi de konut sigortasını merak ediyoruz. Özellikle çocuklu aileler de konut sigortaları neleri kapsar? Konut sigortası nedir?

Konut sigortası çok kapsamlı bir sigortadır.Evinizi ve ailenizi koruma altına alan sigortadır.Sizin komşunuza açtığınız hasardan ev içinde elektronik cihazlarda oluşacak hasarlara kadar hepsini kapsıyor.Çocuklu ve çocuksuz tüm ailelerin konutları hasara açık alanlar.Hırsızlık, yangın, deprem, ev içinde oluşacak dahili su hasarı ve bundan kaynaklı komşunuzun evine açılabilecek olan hasarı, elektronik cihaz kırılmasını ve birçok riskinizi kapsar.Konut sigortanızın olduğunu bilmek, konutunuzdan uzaklaştığınız zaman içinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

11)Konut sigortalarında sizce kiracılarda sigorta yapmalı mıdır?

Konut sigortası yaptırmak için sadece ev sahibi olmak gerekmez.Konut sigortası ile kiracı olarak eşyalarınızı da güvence altına alabilir, risklerinizden uzak rahat bir şekilde konutunuzdan ayrılabilirsiniz.

Bizlere bir telefon kadar yakın olduğunuzu bilmek güzel. Hayatta herkezin başına her an ne gelebileceği belli olmuyor. Manavgat’ımızda Rüya Sigorta olarak yanımızda olduğunuzu bilmek ,güven teşkil ediyor. Tekrar teşekkürler.ve başarılar.

Bende teşekkür ediyorum.Sizinle röportaj yapmak zevkti.