SEVTUĞ KASAPBAŞOĞLU

26-09-2017 RÖPORTAJHaberID = 497

‘’Televizyoncu bir aileden gelen, Oyuncu, Spiker, Sunucu, Dansçı, Şarkıcı ve hayranlık uyandıran doktorasını yapan bir genetik Mühendisti.’’

‘’KENDİNİ HALK’TAN SOYUTLAYAN SANATÇIYA SANATÇI DENMEZ’’

SİDEFACE;SEVTUĞ HANIM,SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Sevtuğ Kasapbaşoğlu. İstanbul doğumluyum. Öncelikle Özel Ata Koleji sonrasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tıbbi biyoloji bölümünden mezun oldum. Su anda da halen Adli tıp enstitüsünde yüksek lisans öğrencisiyim. Tabi ki bunları yaparken 11 yasında da ajansa kaydoldum. Reklamlarda oynadım, dizilerde yardımcı oyunculuk gibi ekranla tanışmam küçük yaslarda oldu. İlk olarak haber spikeri olmak istiyordum. Ama bana her seferin de denilen şu idi; sen çok canlısın yerinde duramıyorsun, olmaz. Ama ben ısrarla spiker olmak istiyordum. . Bir çok projede sunuculukla ilgili rol aldım, magazin programı sundum, eğlence, sağlık programları sundum.

SİDEFACE,MÜZİK HAYATINIZA NASIL BAŞLADINIZ?DÖNÜM NOKTANIZ NASIL OLDU?

Hayatımdaki dönüm noktası bir müzik eğlence programında Selami Sahin’i konuk aldığım gün oldu. Kendi sesimin farkında bile değildim. Selami Şahin’in ‘’ haydi bir şarkı söyle’’ demesiyle her şey başladı. Şarkı söyleyince; sen bu sesi nasıl harcarsın, dedi. Ve hem sahne hem müzik hayatım başlamış oldu. Yani hem okul, hem televizyon, hem de sahne, böyle bir hayatım oldu. Seçim şansım olsa konservatuarda okuyabilirdim ve işim ile pekiştirirdim. Ama hep adli tıpçı ya da genetik uzmanı olmak istedim. Şükür bu da gerçekleşti.

SİDEFACE;YENİ SİNGLE INIZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Evet, bir tane iki aya kadar izleyicilerin karşısında olacak olan hareketli bir parçamız var. Klipini dansçılarımızla birlikte stüdyo da düşüyorum, ya da dışarıda bir toprak zemin de olabilir. Ama dansçılarımda beraber dans edebileceğim bir mekan olması gerekiyor. Açıkçası tam net kararımı veremedim.

SİDEFACE;AŞK İNSANI MISINIZ? AŞKI NASIL YORUMLUYORSUNUZ?

Evet tamamı ile aşk insanıyım. Ancak çok seçiciyim bu konuda, o insanı kademeden geçiriyorum. Bende isterim ,hayatımda bir insan olsun. Kalp çarpıntısını duymak. Ama bu istemekle olacak bir şey değil, biranda olan bir şey sanırım. Umuyorum doğru insan ile bir gün karşılaşırım. Aşık olduğunuz zaman her şeye farklı bir pencereden bakıyorsunuz. Kötü olan her olayı güzel görüyorsunuz, hiç bir şey sizi yıkamıyor. Ve ufacık şeylerle mutlu oluyorsunuz. Ama maalesef ki ;bu aşk duygusu hiç birimizin hayatın da çok uzun sürmüyor, zaman ile sevgiye dönüşüyor..

SİDEFACE;SİZCE EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRÜYOR MU?

Ben hiç evlenmedim. Ancak evlendiğimde, dostluğa dönen evlilikleri kaldırabilecek kapasitede bir insan değilim. Heyecanlanmalıyım ben, o duyguları yaşamalıyım. O yüzden ince eleyip sık dokuyorum.

SİDEFACE;DANSI SEVİYOR MUSUNUZ?

Evet, dans benim ruhumu yansıtıyor. Müziksiz ve danssız bir hayatı düşünemiyorum.

SİDEFACE;İSTANBUL SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?

İstanbul benim olmazsa, olmazım. Başka şehirde yaşayamam. Tabi ki ;büyük konuşmamak gerek ama başka şehirde yaşayabileceğimi sanmıyorum. Yurtdışı bile olsa İstanbul benim için bambaşka bir şehir .

SİDEFACE;SEVDİĞİNİZ VE SEVMEDİĞİNİ YÖNLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

Ben iyi huylarımı sevmiyorum aslında. Çok merhametli bir insanım, çok saf yönlerim var, kandırılması kolay bir insanım. Çünkü; inanmak istiyorum. Çok dürüst bir insanım, kimseyi kullanmadım hayatımda. Her şeyi bileğimin hakkıyla kazandım. Boğa burcuyum aynı zamanda. Çokta inatçıyım, doğru bildiğim şeyden asla ,kimse beni döndüremez. Bunlara rağmen çok duygusal ve çok hassasım. İnsanlara çok çabuk bağlanıyorum. Bu yüzden de çok fazla kırılıyorum.

SİDEFACE;AİLENİZDE TELEVİZYON VE SİNEMA İLE İLGİLENEN BİRİLERİ VAR MI?

Evet, amcam zaten Show Tv’ ve TRT ‘nin ilk kurucularından Namık Kasapbaşoğlu. Çoğu kanallarda genel yayın yönetmenliği yaptı, yeni emekli oldu. Televizyonun duayenlerindendir. Abim var Altuğ Kasapbaşoğlu, Çocuklar Duymasın ‘’ Seksenler’’ dizisinin görüntü yönetmenliğini yapıyor. Yengem ;Nilgün Kasapbaşoğlu kendisi zaten oyuncu, diziler de yer alıyor. Papatyam dizisinin başrol oyuncusudur.

SİDEFACE;TURNELERE CIKIYORSUNUZ , GÖZLEMLERİNİZE GÖRE MANAVGAT VE DİĞER BÖLGELER ARASINDAKİ FARKLICALIKLAR NELERDİR?

Ben buraya daha önce de tatil için gelmiştim.. Buranın insanı çok sıcak, iklimini de aynı sıcağı çok seven bir insan olduğum için burayı çok seviyorum. Aslında gittiğimiz her yerde aynı ilgiliyle karşılaştığımız için bu ülkenin her şehri ayrı güzel.

SİDEFACE;BU MESLEĞİ YAPMASAYDINIZ NE YAPARDINIZ?

Ben de küçüklüğümden beri şarkı söyleyip dans eden bir çocuk motifi vardı. Yonca Evcimik’in şarkılarıyla dans ederdim, hala da aklımdadırlar. Hep kendi içimde bu motif vardı. Ama tıp bölümünü de severek okudum. Sevmeden okusaydım, mezun olamazdım, şuan yüksek lisans yapmazdım. Doktoraya da devam etmek istiyorum. Bu yönden de mutsuz değilim. Ama inanın bu mesleği yapmasam ne yapacağımı bilmiyorum kendimi sahnede görmek istiyorum. Hep dua ediyorum ileride sesime bir şey olursa ne yaparım diye. Düşünmek dahi istemiyorum. Tek bildiğim çok mutsuz olurdum.

SİDEFACE;BU CAMİADAN DOSTUM DİYEBİLECEĞİNİZ BİRİSİ VAR MI?

Evet var, Beyza Durmaz. Beyza benim gerçek dostum .

SİDEFACE;SON DÖNEMDE GÜNDEMDE YILDIZI PARLAYAN SANATÇI SİZİN GÖZÜNÜZDE KİMDİR?

Derya Uluğ , Buray ve Ece Seçkin var. Hepsini çok takdir ediyorum.

SİDEFACE;OYUNCULUK İLE SES SANATÇILIĞI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Aslında şöyle, sahnede birebirsiniz insanlarla o duyguyu paylaşabiliyorsunuz ,hissedebiliyorsunuz. Mesela bir repertuar hazırlamıştım, bu güne dair ama söylemedim. Çünkü baktım insanlar başka bir mod da insanların hislerine ,isteklerine göre hemen değiştiriyorsunuz .Ama oyunculukta bu böyle değil, insanlar beğenir mi beğenmez mi bilemiyorsunuz, birebir değilsiniz. Ben insanlarla birebir ilişkilerde bulunmaktan yanayım. Normal ilişkilerimde de öyle iç içe olmayı ve her şeyi paylaşmayı seviyorum. Bu yüzden sahnede de bu duyguları arıyorum.

SİDEFACE;SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEY VAR MI?

İnsanların biraz farkındalık sahibi olmalarını rica ediyorum. Her konserde şunu fark ediyorum. Ve üzüntü duyarak, görmek istemiyorum. Mesela halktan birileri fotoğraf çekilmek istiyor .Ama dinleyicilerine gülüp geçen sanatçılarımız var. Bu sanatçılar için lütfen, kendinizi heba etmeyin. Ben dinlemiyorum bile, siz de dinlemeyin. Bu insanlar sizin yanınızdan çıkıyor, kendileri de halktan birileriydi. Ve kendini halktan soyutlayan sanatçıya sanatçı denmez. Bunun farkında olmalarını rica ediyorum ve artık herkesi alkışlamamamız gerektiğini düşünüyorum. Sideface ekibine çok teşekkür ediyorum. Sizleri tanımak çok güzeldi.