KEMAL DOĞULU

26-09-2017 RÖPORTAJHaberID = 485

O BİR SAÇ TASARIMCISI

O BİR MAKYÖZ

O BİR İMAJ MAKER

O BİR FOTOGRAFÇI

O BİR SANAT VE KLİP YÖNETMENİ

O BİR ELECTORONİK SOUND KRAL’I

Türkiye’nin ünlü isimlerinden kemal doğulu ile yaptığımız röportaj da cesaretin ve yeteneğin ne kadar önemli olduğunu hatırlarken, hayatındaki kesitlerle kendimize yön çizmemizi ve yılmadan yola devam etmemize hatırlayarak. Bizi güçlendiriyor. Keyifli ve aydınlatıcı bu güzel sohbet için teşekkürler Kemal Doğulu.

SİDEFACE; Kemal doğulu ‘yu tanıyabilir miyiz?

14 Ekim 1979 tarihinde Mersin‘de beş çocuklu bir ailenin en büyük oğluyum . Annem ev hanımı, babam işçi emeklisidir. Babamın çalışmak için ABD‘ye gitmesiyle de erken yaşta sorumluluk altına girip çocuk yaşlarda hem okuyup, hem iş hayatına atıldım. Anadolu Lisesinden sonra Urfa Harran Ünv. Pazarlama Bölümü okumaya başladım .Gerçek istediğimin bu olmadığımı bildiğim için zaman geçmeden harekete geçtim. Mersin de, İstanbul da bayan kuaförü olarak çalıştım. Çok hırslı ve kararlı idim. Hemen arkasından makyözlük, fotoğrafçılık, imaj makerliği..

2004 yılında New York Fashion Week’te Bahar Korçan ve Michael Kors defileleri için saç-makyaj yaptım.

2006 yılında Hande Yener ile tanıştım ve Hande Maxi adlı single fotoğrafçılığını ve imaj markerlığını yaptıktan sonra bundan sonraki albümlerinde de sanat yönetmenliğini, fotoğrafçılığını ve klip yönetmenliğini üstlendim. Bir gün Hande Yener’in konserine kendi vokalisti gelmeyince onun yerine vokalist yaptım. Böylece de şarkıcılığa da başlamış oldum.

2008 Yılının Ocak Ayında “1 Yerde” elektronic soundlu maxi singlemı çıkardım.

2009-kemal doğulu 2

2010-ters köşe

2011- 4.kemal

2012-aşk kabul ederse albümlerimi çıkarttım.

2014 Temmuz ayında İstanbul, Nişantaşı’nda hayalim olan kuaför salonunu açtım.

 2014 yılının Eylül ayında başlayan ve Öykü Serter‘in sunuculuğunu Uğurkan Erez ile beraber yaptığı “Bu Tarz Benim” adlı yarışma programında  İvana Sert, ve Nur Yerlitaş ile birlikte stil danışmanı olarak jüri görevi yaptım..

 

 

 

SİDEFACE; Çok cesur bir kişiliksiniz. Kısaca; yetenek ve cesaretin birleşimi diyebilir miyiz sizin için?

K.DOĞULU=18 yasımdan beri kendi kararlarımı kendim alıp ,kendim vermeye başladım. Mersinden çıkıp istanbula geldim. Çok büyük bir kuaför olmak istiyordum ve oldum, bazen hatalar yaptım bazen başardım. O kararların ve hayallerin sonunda şuan 37 yasındayım ve buradayım. Demek ki doğru yapmışım. Yetenek olmazsa olmaz, ben de Allah’ın bahşettiği bir yetenek vardı. Bende cesaret ve tecrübelerimle bunu birleştirdim. Ve hiç durmadım. Sac tasarımcılığı, makyöz, stil danışmanlığı ,fotoğrafçılık, klip yönetmenliği derken şimdi müzik sanatçısıyım. Cesarette, yetenekte şart.

SİDEFACE; Yetenekli olduğunuz bu alanlarla ilgili bir eğitim aldınız mı?

K.DOĞULU=Hayır eğitim almadım. Hayalim hep bayan kuaförü olmaktı. Küçük yaşlar da kız kardeşimin saçlarını keserek, yapardım. 11-12 yaşların da Mersinde halamın oğlunun kuaföründe çırak olarak çalışmaya başladım. Aslında kendimi işe zorla aldırtırdım. Üniversite yıllarımda Amerika’da çalışan babamın yanına gitmeye karar verdim. Vize almak için İstanbul’a gelmişken, bir baktım kuzenim Zeki Doğulu’nun kuaför dükkanındayım. Ben her şeyi izleyerek öğrenen bir adamım. Kuaförlük yaptığım dönemlerde setlerde make-up artistler oluyordu. İzleye izleye öğrendim ve yapmaya başladım. Moda dergilerinin saç ve makyaj tasarımları ile tanınmaya başladım. İnsanlar yaptığım işe beğeni ile saygı gösterdiler. Sıra fotoğrafçılığa gelmişti. İlk çektiğim fotoğraf ‘’Elle’’ dergisinde yayınlandı.

SİDEFACE; Bunları yapabilmek için iyi bir gözlemci olmak mı gerek?

K.DOĞULU=Bazı insanlar okuyarak öğrenir, bazılarının görsel hafızaları iyidir, bazılarının başka yetenekleri vardır. benim yeteneğim izleyerek öğrenmek. İzleyerek gözümden hiçbir şeyi kaçırmam . Kuaförlüğü de kuzenim Zeki Doğuluyu izleyerek öğrenmiştim. Make-up da öyle. İzleyerek işleve dökebilme gibi bir yeteneğim var . Herkes izliyor bir şekilde ama ben hayata geçirebiliyorum. Bu yıllara dayalı bir şey. Sonuçta 20 yıla dayalı bir durum bu.

SİDEFACE; Yeni nesil için tavsiyeleriniz nelerdir?

K.DOĞULU=Yetenek çok önemli fakat yetenek %50 ise şansta %50 çünkü eminim çok yetenekli insan çok yetenekli genç vardır. Fakat kendini ifade edemiyor olabilir, şansı yoktur, önü kapalıdır. Çırpına çırpına olsa da bir şey yapamıyordur. Ben şanslı idim. gecen gün bana başka bir röportaj ‘da 18 yaşında olsan şu kafanla ne derdin? Diye bir soru yöneldi. Şöyle dedim;18 yaşındaki Kemale aynen yoluna devam et, derdim. Çünkü 18 yaşından itibaren ben kendi kararlarımı kendim alıp, kendim vermeye başladım. Mersinden çıkıp İstanbul’a geldim. Kendi başıma çok büyük bir kuaför olmak istiyordum ve oldum. Bazen hatalar yaptım ve bazen iyi işler yaptım başardım. Bazen düştük ama tekrar kalktık. Bu yüzden yine geriye dönsem, yine aynen ‘’devam et Kemal derdim’’. Gençler de hiç pes etmesinler, ne istediklerini bilip, cesurca yollarına devam etsinler.

 

SİDEFACE; Nasıl Stil Danışmanı oldunuz?

K.DOĞULU=Saçını makyajını yaptığım kadınlar bana ne giymeliyim, diye soruyorlardı. Onlara akıl vereyim derken bir bakmışım stil danışmanı olmuşum. Sanırım çalıştığım insanlara güven veriyorum. Çünkü şu zamana kadar çalıştığım herkes bana güvendi, inandı. Çalıştığım hiç kimsenin yüzünü kara çıkarmadım. Kulaktan kulağa yayılan dedikodular veya övgüler ile insanlar sürekli bana gelmeye başladı.

SİDEFACE; Hangi sanatçıların imaj makerlığını yaptınız?

K.DOĞULU=Hande Yener, Seda Sayan, Sıla, Kutsi ,Gökhan Özer ,Demet Akalın, Nil Karaibrahimgil gibi….

SİDEFACE; Ses sanatçılığında Bir yerde parçası ile hep listelerde üst sıradaydınız. Böyle bir başarı bekliyor muydunuz?

K.DOĞULU=Hayır. Hiç beklemiyordum. ama herkes çok beğendi bu da bana güç ve cesaret verdi. Sağ olsun Hande Yener bana çok destek verdi.

SİDEFACE;Toplamda 6 albüm çıkarmışsınız bunlar arasında en sevdiğiniz şarkı hangisi?

K.DOĞULU=Tabi ki en çok sevdiğim şarkı var. Çünkü insanlarla bir araya getirdi beni. ‘’Ters köşe’’ albümünü çok seviyorum. Bir de ‘’çöldeydim’’ şarkısı benim için farklıdır.

SİDEFACE; Hangi kriterlerde şarkıları seviyorsunuz?

K.DOĞULU=Kulağıma zevkime ve keyfime göre çünkü ben şarkıcılıktan para kazanmıyorum. Bunu hobi olarak yapıyorum. Dolayısıyla benim seçtiğim şarkının milyonlara ulaşması veya patlama yaratması gerekmiyor. Ben seviyorsam ve çıkardığım şarkıları seven insanlar varsa bu bana yeter. Şarkıcılıktan para kazansam bunu önemserdim ama önemsemiyorum. Ne seviyorsam onu söylüyorum

SİDEFACE; Kliplerinizin yönetmenliğini kendiniz mi yapıyorsunuz?

K.DOĞULU=Evet son iki klipime kadar kendim yaptım. Son iki klipimi ben çekmedim.

SİDEFACE ;Son olarak yeni albümünüz ne zaman?

K.DOĞULU=Daha yok belki kış ortası gibi olabilir, ama şimdilik düşünmüyorum. Sebebine gelince; gönlüme göre bir şey bulamamamdan kaynaklı.

SİDEFACE ;Evlilik ve babalık hakkında ne düşünüyorsunuz?

K.DOĞULU=Evlenmeyi düşünmüyorum ama baba olmayı çok istiyorum.

SİDEFACE; Size soracağımız kavramlara tek kelimeyle cevap verir misiniz?

Aşk= Hastalık,

İstanbul=Aşk,

Yaşamak=Güzel,

Sahne=Şahane.