‘‘AZERBEYCAN’DAN İSTANBULA, MÜZİK RÜZGARLARI ESİYOR . GÜÇLÜ SESİ,DURU GÜZELLİĞİ İLE ‘’EZO’’

26-09-2017 RÖPORTAJHaberID = 478

SİDEFACE;Öncelikle Ezo Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

  İsmim Ezo Genç 26 yaşındayım. Azer’iyim. 9 buçuk senedir de İstanbul’da yaşıyorum.

SİDEFACE;Sizce nasıl bir kişiliksiniz. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönleriniz nelerdir?

Aslında bu soruyu yanıtlamakta hep zorlanmışımdır. Soğuk ve çok mesafeli olduğumu söylerler. Bu da sanırım ilk tanıştığım insanlarla öyle çabuk samimi olamamamdan kaynaklanan bir durum. Kendimi eksiklerim ve artılarımla seviyorum. Cesur ve azimliyim ama tabi ki kusursuz insan yok, olmasında zaten . Çabuk sinirlenen bir yapıya sahibim, çabuk kırılırım ve’’ hiç olmaz’’ lafından anlamam. Temizlik takıntım ve zaman takıntım var. Geç kalmaktan ve geç kalınmasından hiç hoşlanmam. 

 

SİDEFACE;Müzik sizin için ne anlam ifade ediyor?

  Çocuk iken evdeki patırtı gürültü ve kavga seslerinden kaçmak için, biriktirdiğim tüm okul harçlıklarımla, arka  mahallemizde ki müzik okuluna gidip bir limonata alıp müzikalleri izlerdim. Benim için önceleri bir nevi kaçış yoluydu. İçimde tarifi zor bir heyecan yaratıyordu. Beni hayal kurmaya itiyor ve tutkulu aşık gibi derslerimden kaçıp müzik okulunda buluyordum kendimi. Müzikle böyle tanıştık.. 

SİDEFACE;Müzik piyasasına ilk nasıl giriş yaptınız?

Azerbaycan’da 14 yaşlarımda  Müzik Flarmonyası'nın  düzenlediği hemen hemen tüm konserlerinde yer almaya başladım. 16 yaşım da müzikten paramı kazanıp kendi geçimimi sağlıyordum. Sonrası da Rafet el Roman ..) 

 

SİDEFACE;Kısa bir sürede tüm Türkiye sizi tanıdı böyle bir hayaliniz var mı idi?

Olmaz mı. Benim hayallerim hiç bitmez. Bir kitapta şöyle yazıyordu " Hayal kurmak deneyimlemeye bedeldir" diyordu yazar. Hatta güzel bir anımı paylaşayım sizinle. Bir kız arkadaşımın düğün gününde ayakkabısının altına ismimi yazmıştı. O gece rüyanda kimi görürsen onunla evlenecektim ama ben o gece rüyamda  sabaha kadar sahnede şarkı söylemiştim boş bir salona. 

 

SİDEFACE;Bakü de ilk Çelik’in sahnesinde yer aldınız. Neler hissettiniz?

Aslımda o iş tam olarak öyle değil. Çelik beyin sahnesinde yer almadım. Aynı mekanda ikimizin de sahnesi vardı. Bol bol kendisini dinleme fırsatı bulmuştum. 

 

SİDEFACE;Her hangi bir müzik eğitimi aldınız mı? Bir müzik enstrümanı çalıyor musunuz?

5 yaşımda şan ve piyano dersleri almaya başladım. Piyano çalıyorum. Uzun bir ara vermiştim ama tekrar başladım. 

‘’TARKAN GİBİ BİR STAR’A VOKALLİK YAPMAK BÜYÜK ŞANS’’

SİDEFACE;2008 Yılında Tarkan ile 5000 kişilik bir konserde beraber sahne aldınız. Bu kadar genç iken böyle bir isimle çalışmak sizi korkutmadı mı?

Korkularımla yüzleşmeyi çok severim. Ben onları onlar da benim var olduğumuzu bildiğimiz sürece bir sıkıntı çıkmıyor. Tarkan’nın konserinde vokal yaptım. Bir vokali hasta olmuş ve acil şarkılarını bilen güçlü vokal kulağı  olan birini aramışlar ve ne güzel şanstır ki bana kısmet olmuştu. 

 

SİDEFACE;Müzik kariyeriniz boyunca unutamadığınız bir anınız var mı? Bizim ile paylaşır mısınız?

Hahaah olmaz mı? İki sene önce Burada ki bir Hotelin açılışını yapmak  için gelmiştik. Havalimanında bizi karşılayan organizasyon şirketi ve Hotelin işletmecisi, Menajerimi ben zannetmişlerdi. Konser saatine kadar hiç bozmamıştım. Konser sonrası özür gülleri almıştım ve tüm Hotel ekibiyle saatlerce kahkaha atmıştık. 

‘’HERKEZ BİR UNVAN PEŞİNDE’’

SİDEFACE;Hem güzel, hem başarılı olmak zor değil mi? Sizce bu piyasa da artıları ve eksileri nelerdir?

Başarıda güzellik gibi göreceli bir iş. Kime göre ve neye göre başarmak? Ben insanları çok severim. Dinlemeyi, tartışmayı ve paylaşmayı. En büyük artısı Müziğin beni hayal edemeyeceğim kadar çok insanla buluşturuyor olması. Piyasamızın eksisi herkezin bir ünvan peşinde koşuyor olması. Başarının  unvanla alakalı olduğunu zannetmiyorum. Bence kişisel başarılar en önemlisidir.  

 

SİDEFACE;Veliaht yarışmasının sizin hayatınızdaki yeri ,önemi nedir?

Veliaht yarışması Deniz Seki ablam ile olan paylaşımlarım dışında benim için bir şey ifade etmiyor. Açıkçası çok gereklide bulmuyorum bu tarz yarışmaları.. 

 

SİDEFACE;Müzik hayatınız boyunca hangi isimler ile çalıştınız? Ve sizin hayatınızda anlam ifade eden, yol gösteren, öncü yada örnek aldığınız bir isim var mı?

Rafet el roman,Gökhan Tepe, Gökhan Güneş,Şebnem Sungur,Behsat Gerçeker, Bedük,Sinan Ceceli gibi bir çok isimle projeler yaptık Ama bazılarıyla zamanla kader ve yol arkadaşı oluyorsunuz. Mesela benim için çok değerli bir ablam var; Zehra her şeyimi onunla konuşurum.

 

‘’MARİAH CAREY İLE DÜET YAPMAK İSTERİM’’

SİDEFACE;Hangi ünlü isimlerle düet yaptınız? Peki bir dünya starı ile düet yapacak olsanız kimi seçerdiniz? Kimle yapmak isterdiniz? Neden?

Sadece Rafet el Romanla ‘’Kabine sürgün’’ isimli şarkımda düet yaptık. Dünya starlarından Mariah Carey ile düet yapmak isterdim. Çünkü tüm çocukluğum onun sesiyle ve şarkılarıyla geçti. 

 

SİDEFACE;Peki bu güne kadar hangi sanatçı ile çalışmaktan en çok zevk aldınız? Size en yakın gelen isim?

Çalıştığım insanların hepsi işlerini çok seven, disiplinli ve müziğe adanmışlığı olan müzisyen arkadaşlarım. Bedükle çalıştığımız zamanlar bir az daha enerji patlaması yaşıyoruz

SİDEFACE;Liman adlı albümünüz çok büyük ilği gördü. Albümünüzde en sevdiğiniz şarkı hangisidir?

Albümde ki 8 şarkı da benim için çok kıymetli. Ama Zeki Güner’in şarkısı ‘’Saf Kalbim’’ beni en iyi anlatan şarkılarımdan. 

 

SİDEFACE;Seslendirdiğiniz şarkıları yorumlarken, sonlarında tiz bir ses ve yaptığınız nağmeler, size mi

özgü? Azeri olmanızın etkisi var mı? Yada size özel bir ses tekniğiniz mi var?

Aslında bilerek, isteğe bağlı yaptığım bir şey değil. İnsanlar teknik diyor, bense müziğin içinde kaybolmak diyorum. Mesela; bir yaptığım nameyi bir daha yapamıyorum. Her defasında başka bir şey çıkıyor. Aslına bakarsanız yorumculuğun da matematiği var. Ama ben sadece his ediyorum. Bir de Azeri olduğum için kulağımda ve ruhumda o ezgileri taşıyorum sanırım.

SİDEFACE;Son olarak sevenlerinize bir sürpriziniz var mı? Yeni projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Sinan Ceceli ile yaptığımız ‘’Aç Aç’’ isimli şarkımız daha çiçeği burnunda 3 haftalık bir proje. Önümüzde ki aylarda her kesin benden beklediği Slow bir şarkı gelecek. Eylül sonu Ekim başı gibi çıkarmayı planlıyoruz.

 

Bu keyifli röportaj için sideface ailesine ben teşekkür ederim.

 

Sideface derğisi olarak bizleri kırmayıp, bu yoğunluğunuz içinde zaman ayırıp, dergimize özel bir röportajda yer aldığınız için çok teşekkürler ederiyoruz.