CEMİL CEYRAN

26-09-2017 RÖPORTAJHaberID = 469

2018 YILI FLAŞ BİR YIL OLACAK,SEKTÖRÜMÜZDE ÖZEL BİR DÖNEM BAŞLAYACAK DİYEN BİZİM EMLAK GAYRİMENKUL SAHİBİ CEMİL CEYRAN İLE EMLAK SEKTÖRÜNE BİR UZMANIN GÖZLERİ İŞLE BAKTIK.

 ‘’BİRLİK OLMAYA ÇALIŞAN NADİR EKİPLERDEN BİRİYİZ’’

 

SİDEFACE; Cemil Bey, öncelikle kurumsal bir firma olarak sizi tanıyabilir miyiz?

4 yıldır Manavgat Bizim Emlak olarak faaliyet göstermekteyiz. Tabi ki bundan önce de sektörde bir geçmişimiz var. Ben ve ekibim olmak üzere farklı franchaning firmalarında değişik kademeler de çalışmışlığımız, tecrübe, birikimlerimiz ve eğitimlerimiz mevcut olup, tüm bunları harmanlayarak en üst noktaya’’ Bizim Emlak’’ ile taşımaktayız.

 

SİDEFACE; Senelerden beri gayrimenkul sektöründesiniz Cemil Bey, başarı hikayenizi kısaca; sizden dinleyebilir miyiz?

Sektöre Realty Word ile başladık. Bir yıla yakın kurumsal firma çatısı altında çalıştım. Bölgesel ve ülke çapında ciro ve işlem adedi derecelerimiz oldu.3 yıldan fazla bir süredir de kendi firmamız ile güzel işler yaptık.2017 yılı 5.ayı itibarı ile yeni adresimiz de kuvvetlenip ekibimiz ile yeni ve daha büyük başarı hikayeleri oluşturmak için gayret ediyoruz.

SİDEFACE; Cemil Ceyran ,yönetici olmak ve böyle bir kadroyu bir arada tutmak çok zor. Siz nasıl bir yöneticisiniz?

Tatlı-sert bir yöneticiyim. Ekip, durum, zaman, değişkenine göre hareket ediyoruz. Tabi ki; kadro kalabalık ve alanında uzman insanlardan oluşuyor. Haliyle zorlandığımız oluyor.Ama keyifli anlarımız çok daha fazla oluyor.

SİDEFACE; Türkiye’de ve Antalya bölgemizde gayrimenkul sektörünü kendi çerçevenizden nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalya’mız Türkiye’mizin cazibe merkezinden biridir. Son 2 yıldır, ülke ve bölgemiz de zor ve sıkıntılı bir süreç yaşansa da, toparlanmaya başladığımız herkesin malumudur. 2018 yılının flaş bir yıl olacağını ,sektörümüz için ise özel bir dönemin başlayacağının kanaatindeyim. Zaten ekonomik verilerde bu duygumu destekler niteliktedir. Önümüzdeki dönem için oldukça ümitliyiz. Benim gözüm de Antalya ve bilhassa Manavgat yatırım için cazibe merkezi olmaya devam edecektir.

SİDEFACE; Geçen ay kadronuzu büyüterek ve yeni adresi ile Bizim Emlak’ı yeni yüzü ile hizmete giriş yaptınız. Size nasıl geri dönüşümler getirdi? Firma olarak sektörde nasıl bir yerdesiniz?

Evet yenilendik, büyüdük ve her alanda etkili danışmanlarımız ile sektörde kar topu gibi büyüyerek ilerliyoruz. Tabi ki bunun dönüşümleri oldukça olumlu oldu. Hem imaj, hem işlem adeti ,hem de cirosu olarak her gün büyüyoruz.

SİDEFACE; Emlak sektörünün keyifli ve zor yanları nelerdir?

Bu sektör , sevmeden başarılı olabileceğiniz bir sektör değildir. Zor yanları oldukça fazla, ama biz her zaman keyifli yanlarıyla eğlenerek kazanmaya ve kazandırmayı tercih edip, yolumuza devam edeceğiz.

SİDEFACE; Bizim Emlak Gayrimenkulü sektördeki diğer firmalardan ayıran en belirgin özellikleri nelerdir? Sektörde rakiplerinizden sizin farkınız nedir?

Birincisi; yenilendik ama yeni değiliz. Bir geçmişimiz ve tecrübelerimiz var. Yeni danışmanlarımız olmakla birlikte bir çok etkili donanımlı ,güvenilir ,sektörde isim yapmış danışmalara da sahibiz. Ayrıca bir Academy merkezi gibiyiz. Sürekli olarak eğitim yatırımı yapıyoruz, vazgeçilmezimiz diyebiliriz. Ve tabi ki tecrübelerimizi, bilgi birikimlerimizi birbirimizle paylaşıp, birlik olmayı başaran nadir ekiplerden biriyiz. Gündemi ve gelişmeleri sıkı takip ediyoruz. Disiplinli ve programlı oluşumuzda en önemli özelliklerimizden biridir.

SİDEFACE; Sizin hitap ettiğiniz özellikle bir kesim var mı? Talepler ne yönde ilerliyor?

Her kesime hitap ediyoruz. En sıradan kiralama işlerinden Avm satışlarına kadar her konu da varız. Talep durumuna ve zamana göre değişiyor. Her talebe doğru cevabı verebilme amaç ve gayretindeyiz.

 

SİDEFACE; Türkiye’de gayrimenkul fiyatları orta sınıfının gelirine göre çok yüksek kalıyor. Ve enflasyonun çok üstünde artıyor. Bu nokta da ;orta sınıfın ev sahibi olabilmesi için en iyi yöntem nedir?

Bölge de arsa fiyatları kesinlikle enflasyonun üzerinde, ilerleyen inşaat maliyetini de düşündüğümüzde farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Orta sınıfın ev sahibi olabilmesi için en iyi desteği devlet kredi planlaması veriyor. Biz takas enstrümanını doğru değerlendiriyoruz. En uygun kredilendirmeyi yapmaya, yönlendirmeye çalışıyoruz. Bütçeye göre daha çok alternatif bulup en uygun mülkün en düşük oranla buluşturmaya çalışıyoruz.

SİDEFACE; Konut alırken neye dikkat etmeliyiz?

Öncelikle doğru gayrimenkul firmasını seçerek başlayabilirsiniz ki; oda biziz. Her konu da en küçük detayları bile size gösterip, doğru ilerlemenizi sağlayarak ,danışmanlarımızla bir çay içerken konuşmak daha doğru olacaktır.

 

SİDEFACE; Lüks konutlar gayrimenkul sektörünü nasıl etkiliyor. Artıları ve eksileri nelerdir?

Olumlu etkiliyor ,bölgeye değer katıyor. Konut alma işi en başta bütçe planlaması işidir. Böyle alternatiflerin olması elimizi kuvvetlendiriyor.

SİDEFACE; Ülke olarak ekonomik bir krizden geçiyoruz. Bu krizi emlak sektörün de nasıl avantaja çevirebiliriz?

Bir krizden geçtiğimiz doğrudur. Âmâ yatırımcı için krizler fırsat zamanıdır. Doğru fiyatlı mülkleri daha kolay bulabilme vaktidir. Ayrıca bu krizin kısa süreli olacağını düşünüyor, daha güzel günler göreceğimizi tekrarlamak istiyorum.

SİDEFACE; Şu son dönem de gayrimenkul alım satım oranı ne durumda sizce?

Oranlar düşük değil, gayrimenkul’e ilgi sizin de bildiğiniz gibi bitmez. Yakın geçmişte konutta kısmi bir düşüş yaşandı. Fakat bu günlerde normale dönüşünü görmekteyiz.

14)Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Bize burada yer verip, fikirlerimizi aldığınız için Sideface dergisine ve size çok teşekkür ederim. Sektör hakkında sizleri ve okuyucularınızı aydınlatmaktan büyük bir mutluluk duyduk. Firma olarak derginizi keyif ile takip ediyoruz. yayın hayatınız da başarılarınızın devamını dileriz.

Sideface dergisi olarak bizlere zaman ayırıp, emlak sektörü hakkında sevgili okuyucularımızı bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.