1000'DE 1 GECE

07-06-2017 RÖPORTAJHaberID = 451

MUHTEŞEM İKİLİ VE BEĞÜM KÜTÜK-HAKAN MERİÇLER

Birisi tiyatro dünyasının genç ve güzel yeteneklerinden Beğüm Kütük Yaşaroğlu ,diğeri senelerini sahne tozlarına feda etmiş ,gönüllerde taht kurmuş. Eskimeyen ünlü sanatçımız Hakan Meriçler. Geçtiğimiz ay’’ 1oo0 de 1 gece diyoloğları’’ tiyatrosu öncesi samimi ,içten ve son derece espiri kişilikleri ile tanışma fırsatı bulduğumuz ikili ile siz Sideface okuyucularına özel bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okurlar.

 

Oyunculuğa olan ilginiz nasıl başladı ?

BEGÜM YAŞAROĞLU: Oyun oynama isteğim ile başladı, çocukluğumuzda biliyorsunuz hep böyle çeşitli oyunlar oynarız, o güdüyü bırakamıyorsunuz. Onun devam etmesini istediğiniz için oyunculuk mesleğini tercih ediyorsunuz.

Oyunculuğun en keyifli ve en riskli yanları nelerdir sizce ?

BEGÜM YAŞAROĞLU: Benim için en keyifli anı tabi ki yaratmak ve üretmek bir yandan ama herhalde en keyifsiz anı da yaratamamak, bir oyuncunun kabusu yaratamamaktan geçer diye tahmin ediyorum.

Bu ikili nasıl bir araya geldi ?

BEGÜM YAŞAROĞLU:Biz Hakan’la ilk Yalan Dünya setinde tanıştık. Yalan Dünya setinde Hakan çok aktif bir roldeydi ve çok popülerdi, gündemin işindeydi o zaman. Bana onunla bir partnerlik rolü teklif edildi. Konuk oyunculuk ama uzun bir bölüm oyunculuğuydu, orada tanıştık biz Hakanla. Hakan bana çok tatlı ve nezaketle davrandı, çok şekerdi ve çok yardımcı bir arkadaş oldu ondan sonra ben Hakan’ı o sette çok sevdim. Sonra aradan yıllar geçti biz Kaderin Yazıldığı gün setinde karşılaştık. Ben Özcan Deniz’in eşini canlandırıyordum, o da erkek kardeşini canlandırıyordu, kayınbiraderimdi. Sonra biz o sette tekrar birbirimizi görünce çok hoşumuza gitti ama tabi iki sene boyunca haftanın 6 günü 20saat sette beraber uyuduk , beraber yedik içtik arkadaşlığımız, dostluğumuz geliştikçe gelişti ve artık setin o zor koşullarını Hakan’la karşılıklı birbirimize bakıp sürekli bir komedi yaratma derdindeydik yani başka türlü hayat geçmiyordu çünkü.

HAKAN MERİÇLİLER: Begüm’ün de ben bu konudaki yeteneğini orada keşfetmiş oldum böylece.

BEGÜM YAŞAROĞLU: Biz sürekli Hakan’la sette eğlenirken eğlenirken Hakan bana dedi ki ‘’ Ya sen bu dram işinden sıkılmadın mı artık bir komedi projesi olsa da beraber yapsak.’’ Dedi. Bende ah Hakan keşke olsa dedim. Biz bu fikri doğaya saldık o dönem. Sonra dizi bitti yollar ayrıldı, sonra sağ olsun SKM bana bir teklifte bulundu. Birol Güven, 1000’de 1 Gece Diyalogları oyunuyla alakalı dedim partner kim düşünüyorsunuz dediler ki Hakan Meriçler, hadi be dedim yani kesin dedim Hakan’la konuştular, görüştüler şimdi bana teklif getirdiler. Yok dediler. Biliyor musunuz çok yakın olduğumuzu dedim. Hayır dediler, tesadüf bizi yakıştırmışlar ve istemişler. Sonra ben Hakan’ı ikna ettim, Hakan ne olur hadi gel yapalım, edelim ondan sonra başladık. 22 oyun falan oynadık herhalde beraber, harika turneler gerçekleştiriyoruz, çok mutluyuz.

HAKAN MERİÇLİLER: İlişkimizi ve partnerliğimizi çok taçlandırdılar. Çünkü tiyatro çok daha sıcak daha canlı ve sahici olmak zorunda olduğu için aslında birbirimizi daha iyi keşfedip ve çok daha iyi geliştirmeye başladık birbirimizi bu bizi birbirimize daha yakın kıldı. Daha sıkı yaptı hani bunun da çok faydalarını görüyoruz yaşam içinde ve bu önemli bir şey oldu, tiyatroda beraber olmak.

BEGÜM YAŞAROĞLU: Şans oldu bu bizim için. Yaratım süreci dediğimiz süreç çok sancılı ve çok zor zamanlardı ve yani o sahneye çıktığında o güveneceğin insanı tanıma sürecin hep aynı zamanda olduğu için bu insanı çok ürküten bir süreç bir yandan hem kendi karakterini keşfediyorsun, yol almaya çalışıyorsun yol almaya çalışırken, karşındaki kendi karakteriyle sürüklenirken, arandaki o mesafe onu tanıma çabası, yeni bir başlangıç, bir karı kocayı oynamak ve uzun zamandır evli bir çifti canlandırabiliyor olmak çok zor yani yabancı birisi olsaydı tabi ki prova sürecinde daha çok yorulacaktık ama Hakan’la 10-15 gün okuma provaları bittikten sonra sahne provası dendiğinde ilk bizi çıkardılar reestörüm ‘’ e hadi siz inin şimdi ekibe başlayalım’’ dedi. Öyle uyumlu bir enerji doğuyor ve bu çok kıymetli.

Birbirinizi iyi tanımanızın çok fazla avantajı var dezavantajları neler peki ?

BEGÜM YAŞAROĞLU: İtiraf edeyim mi, o kadar iyi tanıyorsun ki birbirini yani konuşmadan anlaşıyoruz diyebilirim. Ve bu çok sinir bir şey bir yandan da deşifre olmak istemediğin anlar olabilir hayata dair, ama ben yemiyorum, o da yemiyor. Öyle olduğu için bir yandan çok keyifli bir yandan da kamufle olamadığın için de böyle endişe verici durumlar olabilir diye tahmin ediyorum.

HAKAN MERİÇLİLER: Ama çok zevkli bir yandan da onu da söyleyelim.

Hayatınız bir kitap olsaydı ismi ne olurdu ?

BEGÜM YAŞAROĞLU: Hayat kısa kuşlar uçuyor.

HAKAN MERİÇLİLER: Hep Başlayabilmek.

Yapmak istediğiniz ama gerçekleştiremediğiniz bir hayaliniz var mı ?

BEGÜM YAŞAROĞLU: O kadar çok var ki, yani yapmak istediğim mesela seyahat etmekten çok keyif alıyorum ama işimiz gereği, vakitsizlikten gerçekleştiremediğim çok seyahat planım var. Çok farklı kültürleri seviyorum ve işim çok yoğun olduğu için kendime vakit ayıramamaktan mutsuzum. Ama dünyayı gezmek istiyorum ben hala böyle tonton yaşlı bir kadın da olsam dünyayı ilmek ilmek gezmek istiyorum.

HAKAN MERİÇLİLER: Ben sinema filmi yönetmek çok istiyorum.

Tek kelime ile aklınıza gelen ilk şey?
Sahne

BEGÜM YAŞAROĞLU: Perde

Yaşamak

BEGÜM YAŞAROĞLU: Ağaç gibi tek ve hür.

Mutluluk

BEGÜM YAŞAROĞLU: Aşk

Aşk